MMF: verejný dlh USA nevyvoláva žiadne obavy

Verejný dlh USA je stabilný a situácia okolo neho zatiaľ nie je dôvodom na obavy, uviedla v piatok výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgievová.

“Dlh USA je udržateľný. USA majú pred sebou ešte dlhú cestu, kým sa dostanú do situácie, keď sa všetci budú musieť obávať,” povedala Georgievová na tlačovej konferencii. Zároveň dodala, že politický spor okolo amerického štátneho dlhu je potrebné čo najskôr vyriešiť.

Kristalina Georgievová, bulharsky. Кристалина Иванова Георгиева – Kristalina Ivanova Georgieva; * 13. august 1953, Sofia, Bulharsko) je bulharská a európska politička.

Od novembra 2014 bola podpredsedníčkou Európskej komisie a komisárkou pre rozpočet a ľudské zdroje v Európskej komisii vedenej Jean-Claude Junckerom.

Od 8. februára 2010 do 1. novembra 2014 zastávala funkciu komisárky pre medzinárodnú spoluprácu a humanitárnu pomoc v Európskej komisii vedenej José Barrosom.

Kristalina Georgievová je od 1. októbra 2019 generálna riaditeľka Medzinárodného menového fondu.

Medzinárodný menový fond (MMF, anglicky. International Monetary Fund (IMF)) je medzinárodná organizácia zodpovedná za globálny finančný systém a výpomoc jej členom na udržanie finančnej rovnováhy. Cieľom je podporovať medzinárodnú menovú spoluprácu a uľahčovať rozmach a vyrovnaný rast medzinárodného obchodu, rovnako aj podporovať stabilitu výmenných kurzov.