MMF: svetová ekonomika sa spamätá v 2022

WASHINGTON: Globálne hospodárstvo sa do roku 2022 nebude môcť úplne zotaviť, a to ani za najpriaznivejších okolností. Uviedla to v rozhovore pre časpis Politico šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva.

Zároveň zdôraznila, že šance na oživenie hospodárstva sa zvýšia iba vtedy, ak sa spoločnostiam a ich zamestnancom podarí zostať v kríze nad vodou. Georgieva tiež vyzvala orgány krajín, aby vyčlenili čo najviac peňazí na lekárov a zdravotnícky personál pracujúci s infikovaným koronavírusom.

Podľa vedúcej MMF zostane po recesii v pozitívnom teritóriu digitálna ekonomika, internetový obchod, systém poskytovania verejných služieb v elektronickom formáte a online školenia. „Je veľmi dôležité poskytnúť každému prístup k digitálnemu hospodárstvu, využiť príležitosti na investície do ekologického hospodárskeho rastu,“ uviedla Georgieva.

Už skôr sa uvádzalo, že MMF a skupina najväčších ekonomík na svete G20, že niekoľko najchudobnejšich  krajín sveta sa oneskoria so splácaním dlhov.  Takto fond zdôvodňoval odložené platby vo výške viac ako miliarda dolárov .