MMF nevidí v tomto roku vôbec možnosť recesie
Medzinárodný menový fond (MMF) zlepšil ekonomické odhady pre celý svet.
Ako bolo oznámené v Davose, MMF oslabil pochmúrne odhady svetového hospodárstva na tento rok, ktoré dominovali v poslednom čase, optimizmom.
V najnovšom globálnom ekonomickom výhľade z 30. januára fond zlepšil odhad globálneho hospodárskeho rastu na rok 2023 z +2,7 % na 2,9 % (oproti prognóze z októbra minulého roka).
To je skutočne optimistická prognóza a zvrat, pretože len pred tromi týždňami Svetová banka naopak zhoršila svoj odhad globálneho rastu na rok 2023 z 3 % (pred šiestimi mesiacmi) na 1,7 %, pričom eurozóne predpovedá stagnáciu a USA sotva viditeľný rast.
Revíziu prognózy MMF ovplyvnili takzvané pozitívne prekvapenia, ako napríklad neočakávaný odklon od čínskej politiky nulovej tolerancie COVID-19, teplá zima, ktorá spolu s výraznými dotáciami na energie a opatreniami na diverzifikáciu dodávok zmiernila vplyv energetickej krízy, najmä v Európe.
Rozvinuté aj rozvíjajúce sa ekonomiky boli v dôsledku lepšej výkonnosti súkromnej spotreby a investícií v treťom štvrťroku minulého roka skutočne odolnejšie, než sa očakávalo.
Fond to pripisuje realizácii odloženého dopytu domácností, ktorý bol financovaný úsporami a fiškálnymi stimulmi nahromadenými a aktivovanými počas pandémie, ako aj zmierneniu logistických a dopravných obmedzení pre niektoré priemyselné odvetvia, napríklad automobilový priemysel.
Napriek značným rizikám výhľadu, medzi ktoré patrí najmä konflikt na Ukrajine a stále vysoká inflácia (6,6 % oproti 8,8 % v roku 2022), MMF už nepredpokladá možnosť recesie v tomto roku.
Prognózy rastu na rok 2023 sa vo väčšine ekonomík zlepšili:
-Hospodárstvo eurozóny dosiahne v priemere +0,7 %, ale z popredných ekonomík EÚ môže iba Španielsko vzrásť o viac ako 1 %, zatiaľ čo prognóza pre Francúzsko je +0,7 %, Taliansko +0,6 % a Nemecko +0,1 %;
-Hospodárstvo USA porastie o 1,4 % a Japonska o 1,8 %;
-Na rozvíjajúcich sa trhoch budú udávať tón India (+6,1 %) a Čína (+5,2 %), ako aj krajiny s nízkym štartovacím potenciálom (+4,9 %), ktoré sa vzhľadom na porovnávaciu základňu dajú ľahšie preskočiť;
-Priemerné tempo rastu vyspelých ekonomík bude celkovo +1,2 %, zatiaľ čo rozvíjajúce sa ekonomiky dosiahnu +4,0 %.
Slovensko je malá a otvorená ekonomika závislá od globálneho dopytu. Zvýšený optimizmus a lepšie odhady oživenia globálneho HDP sú preto, samozrejme, dobrou správou.