Minister financií chce zvýšiť prídavky, nevie z čoho

BRATISLAVA – Minister financií Slovenskej republiky chce pridať rodinám s deťmi mesačne 200 eur. Celkové náklady na reformu sú 2,5 mld. eur.

Igor Matovič pripravuje daňovú a odvodovú reformu. Predstavil ju nasledovnými heslami: 200 EUR / dieťa, jedna daň, jeden odvod, férová daň.  Slovenská legislatíva nepozná pojem férová daň. Nepozná ju ani ekonomická teória. Spojenie slov férová daň je vymyslená správa. Vytvára dojem, že minulé daňové systémy boli neférové. Obrazne povedané je to politická propagandistická rozprávka pre dospelých.

Pojem férové dane nie je nikde, len v hlave ministra financií Igora Matoviča, absolventa Fakulty manažmentu Univerzity Komenského. Nikde v odbornej literatúre nenájdete pojem férové dane, ale ani neférové  dane.

Tento pojem sa nenachádza ani v monografii jedného z najväčších znalcov daňových systémov, nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu Josefa Stiglitza, ktorá vyšla v českom jazyku pod titulom Ekonomie veřejného sektoru (1997), či v knihe amerických ekonómov Richarda A. Musgraveho a Peggy V. Musgraveovej Veřejné finance v teorii a praxi (1994). Neskrýva sa za kríkom ani v knihách Daně v Evropské unii a daňové teorie. Neobjavíte ho ako Ameriku ani v prácach vydaných najväčšieho znalca daňových systémov českého ekonóma Jana Širokého, ktorý napísal knihy Daňové teorie (2003) a Daně v Evropské unii (2011). Pojem férové dane chýba aj v prácach Jána Oravca, Juraja Renčka Pavla Karásza, ktoré vydal Inštitút liberálnych štúdií.

Igor Matovič tieto štúdie využil pri napísaní vlastnej diplomovej práce.

Reforma bude podľa jeho slov “výrazne prorodinná”. Zároveň poprel medializované informácie o možnom náraste DPH na 25 %.
O daňovo-odvodovej reforme sa podľa neho diskutovalo od leta minulého roka. Podrobnosti reformy by chcel predstaviť za “pár týždňov”, podľa jeho slov možno “o dva týždne”. “Slovensko nevyhnutne potrebuje poctivú daňovo-odvodovú reformu, ktorá bude prorodinná, ktorá dramaticky zjednoduší systém a ktorá zabezpečí, aby všetky subjekty platiace dane mali pocit, že je fér,” povedal minister financií.

Ekonomická teória nepozná pojem poctivá reforma. Matovič vytvára dojem, že všetky doterajšie reformy boli nepoctivé.

Na otázku o tom z čoho sa uhradia náklady, Igor Matovič povedal, že ide o neporozumenie ekonomike. Ak sú náklady na prídavky ročne 2,5 mld. eur sú možné len nasledovné spôsoby ich financovania: 1) zníženie výdavkov, 2) zvýšenie daní a príjmov, 3) každoročné pôžičky na finančných trhoch. Ani jednu z týchto možností Igor Matovič nepovedal. Z tlačovej konferencie odišiel bez toho, aby odpovedal na otázku o tom z čoho bude dodatočné výdavky na zvýšenie prídavkov.