MICEX: akcie uhoľnej spoločnosti Raspadskaya hore

Akcie uhoľnej spoločnosti Raspadskaya v pondelok 11. októbra pri obchodovaní na moskovskej burze vzrástli o 5,9 percenta. Na vrchole o 14:38 moskovského času cenné papiere vzrástli na 418,66 rubľov na akciu, o 14:40 sa s nimi obchodovalo za 416,5 rubľov (plus 5,69 percenta).

Akcie spoločnosti vzrástli po správach o 55 -násobnom zvýšení čistého zisku Raspadskej – na 43 miliárd rubľov – za prvých deväť mesiacov roku 2021 v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

20. augusta sa akcie Raspadskaja zvýšili o takmer 40 percent za deň po správach o takmer 70 -percentnom zvýšení zisku za rok na 181 miliónov dolárov. Koncom septembra spoločnosť vyplatila akcionárom dividendy vo výške 23 rubľov na akciu (výnos – 5,66 percenta). JSC Raspadskaya prevádzkuje najväčšiu ruskú uhoľnú baňu Raspadskaya, ktorá sa nachádza v regióne Kemerovo.

V posledných mesiacoch vzniká globálny nedostatok uhlia v dôsledku zatvárania uhoľných baní v Číne a prudkého nárastu cien plynu. Začiatkom októbra nemecký výrobca elektriny Steag odstavil elektráreň Bergkamen-A po tom, ako sa minuli zásoby uhlia. Spoločnosť nedostatok uhlia vysvetlila vysokým dopytom po ňom a nárastom nákladov na prepravu člnmi.