Medzera medzi bohatými a chudobnými je väčšia
Pri príležitosti uverejnenia svojej výročnej správy mimovládnou organizáciou Oxfam vyzýva štáty, aby zdanili najbohatšie. Majetok miliardárov v roku 2018 vzrástol o 900 miliárd dolárov.
V roku 2018 bola koncentrácia bohatstva ešte výraznejšia: 26 miliardárov teraz má toľko peňazí ako chudobná polovica ľudstva, uvádza organizácia Oxfam. “Rastúca medzera medzi bohatými a chudobnými podkopáva boj proti chudobe, bráni hospodárstvu a živí nespokojnosť vo svete,” povedala výkonná riaditeľka Winnie Byanyima.
“Orgány by mali dbať na to, aby podniky a najbohatší občania platili svoj podiel na daniach,” dodala pri príležitosti uverejnenia tradičnej výročnej správy o nerovnostiach vo svete v predvečer Svetového ekonomického fóra, ktoré trvá až do piatku v Davose vo Švajčiarsku.
Podľa údajov nevládnej organizácie, pričom niektorí ekonómovia nesúhlasia s metodikou, ktorá je založená na údajoch časopisu Forbes a banky Credit Suisse, 26 ľudí teraz má toľko peňazí ako 3,8 miliardy najchudobnejších ľudí na našej planéte. V roku 2008 to bolo 34 miliardárov.
Pokiaľ ide o najbohatšieho muža na svete, majiteľa Amazonu Jefaf Bezosa s majetkom 112 miliárd dolárov v roku 2018, “1% jeho majetku zodpovedá etiópskemu rozpočtu na zdravotnú starostlivosť,” poznamenáva Oxfam.
Všeobecne platí, že v roku 2018 kumulatívny stav miliardárov na svete vzrástol o 900 miliárd dolárov (o 2,5 miliardy na deň), zatiaľ čo celkové zdroje chudobnej časti ľudstva sa znížili o 11%.
Okrem toho sa počet miliardárov sa po finančnej kríze v roku 2008 zdvojnásobil, tvrdí Oxfam a myslí si, že “bohatí sa môžu pochváliť nielen aktívnym rastom štátu, ale aj najnižším zdaňovaním v desaťročiach”.
“Ak by sme pozorovali opačný trend, väčšina vlád by mala dostatok finančných prostriedkov na financovanie verejných služieb,” povedala mimovládna organizácie a poznamenala, že “bohatstvo je zdanené obzvlášť nízkymi daňami”. Okrem toho sa uvádza, že z každého dolára dane z príjmov, len štyri centy pochádzajú z dane z majetku.
Podľa organizácie, ktorá mieni, že najbohatší skrývajú peniaze pred daňovými úradmi v krajinách ako Brazília a Spojené kráľovstvo vo výške 7,6 bilióna dolárov, “najchudobnejších 10% dnes platí vyššie dane v pomere k ich príjmom ako najbohatší.”
Správa bola zverejnená v kontexte prebiehajúcej diskusie v mnohých krajinách o zdanení najbohatších občanov.
Vo Francúzsku hnutie “žltých vestách” obnovilo diskusiu o zrušení daní zo strany prezidenta Emmanuela Macrona. V USA sa novozvolená členka Demokratickej strany Alexandria Ocasio-Cortez ponúkla, že bude zdaňovať najbohatších 70%. Jej názor podporil nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman.