McAfee a Watson obvinení z manipulácie cenami

NEW YORK – John McAfee a jeho výkonný asistent Jimmy Watson obvinení zo sprisahania s cieľom spáchať podvod v oblasti financií a z prania špinavých peňazí.

Dôvodom tohto obvinenia je údajná manipulácia na trhu kryptomien prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Americký federálny prokurátori tvrdia, že dvojica si takto mohla zarobiť 2 milióny USD.

Ako k tomu došlo ?

McAfee  a Watson údajne riadili túto svoju schému medzi decembrom 2017 a októbrom 2018. Išlo o jednoduchý “pump and dump” systém, kde McAfee používal svoj verifikovaný účet na Twitteri s miliónom sledovateľov na “odporúčenie” kryptomien. Tie mal dopredu nakúpené a neskôr ich predal po ich prudkom cenovom náraste. Začalo to tak, že v decembri 2017 údajne nariadil Watsonovi, aby kúpil kryptomenu Verge v hodnote 5000 USD. Toho istého dňa na Twitteri McAfee opísal Verge ako kryptomenu, ktorá nemôže prehrať. Toto tvrdenie spôsobilo 500% nárast za 4 dni, a McAfee údajne predal svoj Verge tesne pod vrcholom ceny zo ziskom 30000USD. Tento úspech ho inšpiroval na vytvorenie akéhosi seriálu, ktorý nazval “Coin of the Week” kde každý týždeň odporúčal nový altcoin. V ten istý deň, keď ohlásil svoj “Coin of the Week”, údajne opätovne nariadil Watsonovi, aby prostredníctvom bitcoinu nakúpil ďalšiu kryptomenu Electroneum v hodnote 100 000 USD. Neskôr McAfee uverejnil na Twitteri príspevok, v ktorom glorifikoval Electroneum. Toto opäť viedlo k nárastu hodnoty o 40%, čo teda údajne Watson podľa prokurátora využil. Takto to ďalej pokračovalo približne ďalší rok s viacerými kryptomenami. Dvojica si údajne za tento rok privyrobila 2 milióny USD.

Aké budú dôsledky

McAfee a Watson čelia siedmym obvineniam, ktoré v prípade usvedčenia by ich mohli dostať do väzenia na 5 až 20 rokov. McAfee má však aj ďalšie legálne problémy. Momentálne je od minulej jesene zadržaný v Španielsku za údajné daňové úniky. Taktiež bol v minulosti súdený za údajnú nájomnú vraždu svojho suseda v Belize v roku 2012, a taktiež bol obvinený za manufaktúru drog.  Dokopy mu teraz hrozí 80 rokov väzby.

Tomáš Raninec