Martin Nevický: ak sa zabudne na infláciu aj pri výdavkoch štátu, diera v rozpočte bude väčšia
BRATISLAVA – Analytik Národnej banky Slovenska Martin Nevický upozorňuje na úskalia spojené s s príjmami a výdavkami štátneho rozpočtu.
Názor zverejnil v rubrike Blog NBS na jej portáli.
- Očakávané dodatočné príjmy súvisia s nečakane vysokou infláciou.
- Hoci sa to nedeje v pomere jedna k jednej, vyššia inflácia tlačí hore aj našu spotrebu, príjmy, ako aj zisky firiem vyjadrené v eurách.
- Štát potom vyberie na daniach zo spotreby a z príjmov vyššie sumy.
- Inflácia však neobíde ani štát. S menším-väčším časovým odstupom prinesie aj vyššiu záťaž na verejné financie.
- Ak sa na toto zabudne a dodatočné príjmy vláda hneď minie, diera v rozpočte sa len ďalej prehĺbi
Martin Nevický upozorňuje: Jedna strana mince je, že inflácia prináša vyššie príjmy. Treba však hneď spomenúť aj druhú stranu mince, zatiaľ menej očividnú – zvyšovanie výdavkov. Tým, že všetko okolo nás zdražieva, mzdy rastú rýchlejšie a investuje sa náročnejšie, tieto výzvy čakajú aj štát.”
Poznamenáve. že v blízkej dobe (a už aj v súčasnosti) bude aj štát čeliť vyšším výdavkom na tovary a služby, bude musieť aj svojim úradníkom a zamestnancom zaplatiť vyššie mzdy, bude musieť rekonštruovať, modernizovať a stavať v prostredí vyšších cien materiálov a surovín.
Analytik NBS hovorí, že bude sa však treba aj adekvátne postarať o poberateľov sociálnych dávok napríklad dôchodcov, invalidov, ľudí v hmotnej núdzi a podobne, ktorých dávky sú väčšinou naviazané na infláciu, respektíve. životné minimum a to bude, nie možno v plnej miere ako inflácia, takisto v blízkej dobe výrazne rásť. Istý čas však trvá, kým sa vyššie ceny premietnu do vyššieho životného minima a to následne do výšky sociálnych dávok. Tieto výdavky tak prídu s ročným oneskorením a ak sa dovtedy inflačné nadpríjmy minú, budú musieť byť tieto výdavky financované novým dlhom. A ten je v súčasnosti na historickom maxime. Uzatvára Martin Nevický.