Majstrovstvá sveta kryjú nepopulárne kroky v Rusku

Ruská vláda sa rozhodla po tichu odstrániť vek odchodu do dôchodku a zvýšiť DPH. Vladímir Putin, ktorý bol vždy umyl ruky o dôchodkovej reforme nič nehovorí, píše korešpondent švajčiarskeho denníka Le Temps Emmanuel Grynszpan.

Kým Rusi majú pred sebou len pohľad na Svetový pohár vo futbale, vláda zväčšila DPH z 18 na 20% a porušuje tabu, ktorá existuje po Putin dostal k moci: zvyšovanie dôchodkového veku. Túto pilulku je ťažké prehltnúť v krajine, kde najväčšou bezmocnou sociálnou skupinou sú seniori. V Rusku odchádzajú ľudia do dôchodku skôr ako v ostatných krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj. Vladimír Putin povedal, že sa nepodieľa na dôchodkov a že je to vecou vlády. ” Ruská tlač pripomína, že Putin povedal v roku 2005: “Som proti zvýšeniu, pokiaľ ide o vek odchodu do dôchodku, a zatiaľ čo ja som prezident, toto rozhodnutie bolo urobené nemalo byť.”.

Opozičný politik Alexej Navalnyj, ktorého nedávno prepustili po 30 dňoch od zatknutia, vtipkuje, že 40% mužov nežijú až 65 rokov. Iné kritické hlasy poukazujú na to, že za súčasných podmienok na trhu práce, muž alebo žena vo veku 55 rokov, si veľmi ťažko nájdu prácu. Ľudia vtipkujú – mali ste Olympiádu v Soči, máte most na Krym, Majstrovská sveta vo futbale. Už viete na čo išli vaše dôchodky.

Po ruskej víťazstve nad Saudskou Arábiou sa skóre 5: 0, premiér Dmitrij Medvedev oznámil zvýšenie veku odchodu do dôchodku zo 60 na 65 rokov pre mužov a 55 až 63 rokov pre ženy, rovnako ako zvýšenie DPH z 18 až 20%.”Alexej Kudrin, bývalý minister financií, všeobecne považovaný za vodcu liberálnej elity hospodárskej politiky v Kremli , privítal správy [o zvyšovanie dôchodkového veku]”, –  cituje Daily Telegraph relevantný príspevok  Kudrina v Twitteri o tom, že reforma zvýši vek odchodu do dôchodoku. “V skutočnosti je Putin pre zníženie veku odchodu do dôchodku a zvýšenie dôchodkov a zníženie cien benzínu, ale Medvedev a Kudrin sprisahania a intrigy …” – napísal Leonid Volkov, poradca vodca opozície Alexej Navalnyj