V. I. Lenin: stranícka organizácia a literatúra

Dnes sa veľa diskutuje o tom ako majú v súčasnosti fungovať verejnoprávne médiá.

O tom ako fungujú súkromné médiá so straníckym zameraním napísal už Vladimír (Iľjič) Uľjanov, ktorý mal revolučný pseudonym Lenin. Jeho práca je z roku 1905. V danom čase slová literatúra a tlač boli synonymami. Slovo spisovateľ označovalo aj profesiu novinár. Finančné noviny prinášajú úplný neskrátený preklad práce Stranícka organizácia, stranícka literatúra.

Nové podmienky pre sociálno-demokratickú prácu, ktorú vytvorilo Rusko po októbrovej revolúcii (v roku 1905 – poznámka Finančné noviny), položili otázku straníckej literatúry do popredia. Rozdiel medzi nelegálnou a legálnou tlačou, toto smutné dedičstvo feudálneho, autokratického Ruska sa začína strácať. Ešte nezomrel, má od toho ďaleko.

Pokrytecká vláda nášho premiéra ešte natoľko vystrája, že „Izvestia Sovietu pracujúcich poslancov“ sa tlačia „nelegálne“, ale okrem hanby pre vládu, okrem nových morálnych úderov sa jej nedarí nič sa z hlúpych pokusov „zakázať“ to, čo vláda nemá sily prekaziť.

S existenciou rozlišovania medzi nelegálnou a legálnou tlačou bola otázka straníckej a nestraníckej  tlače. Vyriešila sa veľmi jednoduchým a mimoriadne nepravdivým, škaredým spôsobom. Celá ilegálna tlač bola straníckou, ktorú vydali organizácie a viedli ju skupiny, ktoré boli nejakým spôsobom prepojené so skupinami praktických pracovníkov strany. Celá legálna tlač sa netýkala strán, pretože  bola zakázaná – ale jedna strana bola „nekonzistentná“.

Škaredé spojenectvá, nezvyčajné „spolužitie“, falošné úkryty boli nevyhnutné; s núteným opomenutím ľudí, ktorí chceli vyjadriť stranícke názory, sa bezmyšlienkovitosť, alebo zbabelosť myšlienok zmiešali s tými, ktorí nie s=ú zrastení s týmto názorom  a neboli v podstate mužmi strany.

Prekliaty čas Ezopovského jazyka, literárnej slušnosti, jazyka otrokov, ideologického nevoľníctva! Proletariát ukončil túto hnusobu, z ktorej sa udusil, všetko, čo žije a je čerstvé v Rusku. Zatiaľ však proletariát získal len polovicu slobody pre Rusko.

Revolúcia sa ešte neskončila. Ak cárizmus už nie je schopný poraziť revolúciu, revolúcia stále nedokáže poraziť cárizmus. A žijeme v čase, keď táto neprirodzená kombinácia otvorenej, ​​čestnej, ​​priamej, dôslednej straníckosti s tajnou, skrytou, „diplomatickou“, vyhýbavou „legálnosťou“ ovplyvňuje každého a všetko.

Táto neprirodzená kombinácia ovplyvňuje naše noviny: bez ohľadu na to, koľko pán Gučkov podpichuje o sociálnej demokratickej tyranii, ktorá zakazuje tlač liberálnych buržoáznych, umiernených novín, a faktom stále zostáva fakt – ústredný orgán Ruskej sociálnodemokratickej robotníckej strany, “Proletár” stále zostáva za dverami autokraticko-samoderžavnej polície Ruska.

 

Napokon, polovica revolúcie nás všetkých núti okamžite začať pracovať na novom podnikaní. Literatúra môže byť teraz, dokonca „legálnou“ a straníckou“ na 9/10. Literatúra musí byť straníckou Na rozdiel od buržoáznych zvyklostí, na rozdiel od buržoáznych podnikateľov, komerčnej tlače, na rozdiel od buržoázneho literárneho karierizmu a individualizmu, „barónskeho anarchizmu“ a snahy o dosiahnutie zisku, musí socialistický proletariát presadzovať princíp straníckej literatúry, rozvíjať tento princíp a zavádzať ho do praxe. v úplnejšej a pevnejšej forme.

V čom pozostáva tento princíp straníckej literatúry? Nielen v tom, že pre socialistický proletariát literárna činnosť nemôže byť nástrojom zisku osôb, alebo skupín, vo všeobecnosti nemôže byť individuálnou činnosťou, ktorá nezávisí od spoločnej proletárskej činnosti. Preč s literátmi nestraníkmi! Preč s literátmi nadľuďmi!

Literárna činnosť sa musí sa stať súčasťou spoločnej proletárskej činnosti, „kolieskom a skrutkou“ jedného jednotného veľkého sociálno-demokratického mechanizmu, ktorý do pohybu dáva celý uvedomelý predvoj celej robotníckej triedy. Literárna činnosť sa musí stať prvkom organizovanej, plánovitej, spojenej sociálno-demokratickej straníckej činnosti.

„Každé porovnanie kríva,“ hovorí nemecké príslovie. Kríva a moje porovnanie literatúry so skrutkou, živý pohyb s mechanizmom. Budú dokonca aj hysterickí intelektuáli, ktorí zvolajú výkrik o tomto porovnaní, ponižujúcom, mŕtvom, “byrokratizujúcom”, slobodnom ideologickom boji, slobode kritiky, slobode literárnej tvorivosti atď., aby bol iba výrazom buržoázneho intelektuálneho individualizmu. Literárne dielo je nepochybne prinajmenšom prístupné mechanickému porovnaniu, vyrovnaniu väčšinovej vláde nad menšinou. V tomto prípade je bezpochyby nevyhnutné poskytnúť viac priestoru pre osobnú iniciatívu, individuálne sklony, priestor pre myslenie a fantáziu, formu a obsah.

To všetko je nesporné, ale to všetko len dokazuje, že literárnu časť straníckych záležitostí proletariátu nemožno stereotypne identifikovať s inými časťami straníckych záležitostí proletariátu. To všetko v žiadnom prípade nevyvracia tvrdenie, ktoré je pre buržoáziu a buržoáznu demokraciu cudzie a zvláštne, že literárne dielo sa musí nevyhnutne a zjavne sa stať súčasťou sociálno-demokratickej straníckej práce, ktorá je neoddeliteľne spojená so zvyškom jej častí. Noviny sa musia stať orgánmi rôznych straníckych organizácií. Spisovatelia musia nevyhnutne vstúpiť do straníckych organizácií. Vydavateľstvá a sklady, obchody a čitárne, knižnice a rôzne obchody s knihami – to všetko by malo podliehať straníckej zodpovednosti. Na všetku túto prácu by mal dohliadať organizovaný socialistický proletariát, ktorý by mal byť kontrolovaný, do celej tejto práce, bez jedinej výnimky, by mal priniesť živý prúd živých proletárskych záležitostí, čím by odstránil všetku pôdu zo starého, poloblomovského, polovičného ruského princípu: spisovateľ si vypisuje, čitateľ počítkava.

Samozrejme, nehovoríme, že táto transformácia literárneho obchodu, ktorá je umocnená ázijskou cenzúrou a európskou buržoáziou, sa môže uskutočniť okamžite. Sme ďaleko od myslenia, aby sme kázali akýkoľvek jednotný systém alebo riešenie problému viacerými príkazmi. Nie, schéma bude v tejto oblasti najmenej diskutovaná. Ide o to, že naša celá strana, že celý sociálno-demokratický proletariát, vedený celou triedou v celom Rusku, túto novú úlohu rozpoznáva, jasne ju stanovuje a uskutočňuje svoje riešenie všade a všade. Vychádzajúc zo zajatia nevoľníckej cenzúry nechceme ísť a nechodiť do zajatia buržoázno-žoldnierskych literárnych vzťahov. Chceme vytvoriť a vytvoríme slobodnú tlač nielen v zmysle policajta, ale aj v zmysle slobody od kapitálu, slobody od karierizmu; – nielen to: aj v zmysle slobody od buržoázno-anarchistického individualizmu.

Tieto posledné slová budú vyzerať ako paradox alebo výsmech čitateľov. Ako na to! nejaký intelektuál, horlivý zástanca slobody, bude kričať. Ako na to! Chcete odovzdať kolektívnosť takejto delikátnej, individuálnej veci ako literárnej tvorivosti! Chcete, aby sa pracovníci rozhodovali o väčšine otázok vedy, filozofie, estetiky! Popierate absolútnu slobodu absolútne individuálnej ideologickej kreativity!

Upokojte sa, páni!

Po prvé, reč ide o straníckej literatúre a jej podriadení straníckej kontrole. Každý ako slobodný človek si môže písať čo chce, bez najmenších obmedzení. No každý slobodný spolok (a teda aj strana) môže slobodne vyhnať takých členov, ktorí využívajú formu strany pre prezentáciu protistraníckych názorov.

Sloboda slova a tlače musí byť úplná. Ale aj sloboda spolkov musí byť úplná. V mene slobody slova ti musím poskytnúť plné právo kričať, klamať a písať čo sa ti zachce. Ty si mi však v mene slobody spolkov, poskytnúť mi právo uzatvárať, alebo prerušovať spolky s ľuďmi hovoriacimi to a to-to.

Strana je dobrovoľná únia, ktorá by sa nevyhnutne rozpadla, najprv ideologicky, a potom finančne, ak by sa neočistila od členov, ktorí kázali protikladné názory. Definovať hranicu medzi stranou a protistranou je program strany, slúži taktickým rozhodnutiam strany a jej charty, napokon všetkým skúsenostiam medzinárodnej sociálnej demokracie, medzinárodných dobrovoľníckych zväzkov proletariátu, neustále zahrňujúc do svojich strán určité prvky alebo trendy, nie úplne konzistentné, nie úplne čisto marxistická, nie úplne správna, ale aj neustále vykonávala pravidelné „očisty“ svojej strany.

Tak to bude s nami, páni, priaznivci buržoáznej „slobody kritiky“ vo vnútri strany: teraz sa strana okamžite stáva hmotou, teraz prežívame prudký prechod k otvorenej organizácii, teraz mnohí nevedomky (z marxistického hľadiska) ľudia prídu k nám, možno možno aj niektorí kresťania, možno aj niektorí mystici. Máme silné žalúdky, sme tvrdí marxisti. Strávime týchto rozporuplných ľudí. Sloboda myslenia a sloboda kritiky v rámci strany nás nikdy nezabudnú na slobodu združovania ľudí do slobodných zväzov, nazývaných strany.

Po druhé, páni, buržoázni individualisti, musíme vám povedať, že vaša reč o absolútnej slobode je len pokrytectvo. V spoločnosti založenej na sile peňazí, v spoločnosti, kde sú masy pracujúcich ľudí v chudobe a kamene bohatých sú ukameňované, nemôže existovať skutočná „skutočná“ sloboda. Ste slobodný od svojho buržoázneho vydavateľa, pána Writera? Od vašej buržoáznej verejnosti, ktorá vyžaduje, aby ste zverejňovali pornografiu v románoch a maľbách, prostitúciu vo forme “dodatku” k “svätému” javisku? Koniec koncov, táto absolútna sloboda je buržoázna, alebo anarchistická fráza (pretože ako svetonázor je anarchizmus buržoázia obrátená naruby).

Nemôžete žiť v spoločnosti a byť bez spoločnosti. Sloboda buržoázneho spisovateľa, umelca, herečky je len skrytou (alebo pokrytecky skrytou) závislosťou od peňažného vrecka, úplatkárstva, obsahu.

A my, socialisti, odhaľujeme toto pokrytectvo, odtŕhame falošné zástavy – aby sme nedostali neklasifikovanú literatúru a umenie (to bude možné len v socialistickej nečlenskej spoločnosti), ale aby sme boli pokrytecky slobodní, ale v skutočnosti sa spájajú s buržoáziou, dávame do kontrastu túto literatúru so skutočne slobodnou literatúrou otvorene prepojenou s proletariátom. Bude to slobodná literatúra, pretože to nie je vlastný záujem a nie kariéra, ale myšlienka socializmu a sympatie pracujúcich ľudí si v svojich radoch osvoja nové a nové sily.

Bude to bezplatná literatúra, pretože nebude slúžiť nenásytnej hrdinke, nie znudeným a trpiacim obezitou “horným desiatim tisícom”, ale miliónom a desiatkami miliónov pracujúcich ľudí, ktorí tvoria výkvet krajiny, jej silu, jej budúcnosť. Bude to slobodná literatúra, ktorá zúrodní posledné slovo revolučnej myšlienky ľudstva so skúsenosťou a živou prácou socialistického proletariátu, čím sa vytvorí neustála interakcia medzi skúsenosťami z minulosti (vedecký socializmus, dokončenie vývoja socializmu z jeho primitívnych, utopických foriem) a skúsenosť súčasnosti (skutočný boj robotníkov).

Do práce, súdruhovia! Čelíme zložitej a novej, ale veľkej a vďačnej úlohe – zorganizovať rozsiahlu, rôznorodú, rôznorodú literárnu prácu v úzkom a nerozlučnom vzťahu so sociálno-demokratickým pracovným hnutím. Všetka sociálnodemokratická literatúra by sa mala stať stranou. Všetky noviny, časopisy, vydavatelia atď. by mali okamžite začať reorganizačnú prácu, pripraviť takéto ustanovenie tak, aby patrili výlučne určitým organizáciám strán na jednom základe. Iba vtedy sa takáto „sociálno-demokratická“ literatúra skutočne stane takou, až potom bude schopná plniť svoju povinnosť, až potom bude schopná v rámci buržoáznej spoločnosti oslobodiť sa od otroctva od buržoázie a zlúčiť sa s pohybom skutočne pokrokovej a až do konca revolučnej triedy.

Bibliografické údaje: “Novaja žizň” č. 12, 13. november 1905 Podpis: Nikolaj Lenin
Publikované podľa Zobraných spisov V. I. Lenina, 5. vydanie, zväzok 12, str. 99-105. М.:  Издательство политической литературы, 1967 — 1981 гг.