Lukášik: katastrofa lesov je Štátna ochrana prírody

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Slovenská republika prišla za posledné roky o 760 kilometrov štvorcových plôch lesa, kde rástla drevina. Odvoláva sa na to štúdia Dušana Lukášika zo spoločnosti Honors, a. s. Liptovský Mikuláš, ktorú dnes 4. septembra 2019 dokončil. Doručil ju premiérovi Petrovi Pellegrinimu, predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky a všetkým poslancom. Finančné noviny dostali štúdiu ako prvé médium.

Štúdia vyvracia tvrdenia o tom, že sa zmenšuje počet stromov kvôli tomu, že sa zmenili klimatické podmienky. Tento názor šíria niektorí slovenskí vedci.

Od roku 2009 podľa autora štúdie päťnásobne stúpla ťažba dreva, ale aj jej vývoz do zahraničia. Zvýšenie ťažby dreva spôsobilo prepad ceny na lokálnom trhu.  Dušan Lukášik tvrdí, že rozhodnutia Štátnej ochrany prírody v rokoch 2004 a 2005 o ponechaní 600 000 metrov štvorcových víchricou zlomených stromov bez spracovania, teda hlavne bez odstránenia kôry, spôsobilo ďalšie veľké rozmnoženie lykožrúta.

V sprievodnom liste predstaviteľom zákonodarnej a výkonnej moci autor tvrdí, že od roku 2002 dochádzalo v trvalému porušovaniu Zákona o ochrane prírody. “Poškodená krajina rozhodujúcou mierou prispieva k rastu teploty v lokalitách poškodenia.”

Autor analýzy tvrdí, že boli porušené bezpečnostné modely fungovania lesa. Za sabotáže a teroristické činy považuje aj blokády Greenpeace a VLK v roku 2007.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.