Lukašenko tvrdí, že môže stratiť nazávislosť

Má prezident Bieloruska všetko pod kontrolou? To je otázka,  ktorú si kladie novinár rakúskeho denníka Wiener Zeitung Gerhard Lechner.

“Alexander Lukašenko, že v minulosti šéf kolchozu, študoval politiku, nie na stretnutiach straníckych, v saune rodnej dediny. Svojich ​​ministrov a ďalších podriadený, ta ako jeho ruský náprotivok,  Vladimír Putin, ochotne počúva ich referát y a kritizuje ich  na verejnosti a pred kamerami, aby preukázal svoju autoritu. ”

Prívrženci Lukašenka považujú za prísneho a spravodlivého “pána domu”, ktorý sa stará o poriadok v štáte. Avšak v posledných časoch sa zdá, že je čoraz častejšie, že je nervózny, upozorňuje Lechner. V poslednej dobe sa 64-ročný prezident povedal, že ak sa hospodárska situácia v Bielorusku nezlepší, mohol by prísť o svoju nezávislosť a “bude potrebné stať sa súčasťou nejakého štátu, alebo so o nás budú obtierať nohy.”

“Nie je ťažké uhádnuť, že vláda sa bojí Lukašenka. Klíma vo vzťahoch medzi Minskom a Moskvou sa zhoršuje už nie je znateľne prvý rok, a to aj napriek skutočnosti, že Bielorusko je najbližším ruským spojencom a Lukašenko môže byť nazývaný všelijako, ale nie rusofóbom. Hovoria tu rusky a lastenecké pocity sú v porovnaní s Ukrajinou omnoho slabšie a ekonomika krajiny závisí od lacného ruského plynu.

Počas vládnutia Putina  sa vzťahy medzi Minskom a Moskvou postupne zhoršovali predovšetkým v obchode. Kremeľ tak obvinil svojho bieloruského suseda za obchádzanie ruských sankcií voči EÚ. Rusko zaviedlo zákaz dovozu určitých potravinárskych výrobkov z Bieloruska, opäť bola medzi krajinami zavedená hraničná kontrola. Za posledných 18 rokov došlo k neustálym nezhodám o cenách plynu, uviedol autor.

Ale zo všetkého najviac Lukašenka stratil záujem o Ruskuov roku 2014, potom, čo bol Euromajdan na Ukrajine, bol zabraný Kryme a následnej vojne v Donbase.   Kvôli týmto tvrdeniam Lukašenko demonštratívne hľadá kontakt so Západom a žiada o úlohu sprostredkovateľa v ukrajinskom konflikte. Bude môcť využiť blížiace sa návštevy prezidentov Nemecka, Rakúska, Poľska a Izraela v Bielorusku.