Lukašenko samohonkou lepšie ceny ruského plynu

MOSKVA / MINSK –  Prezident Bieloruskej republiky Alexander Lukašenko si nestihol dať s prezidentom Ruskej federácie Vladimírom Putinom pohárik vodky alebo samohonky. Rusko chce zvýšiť ceny zemného plynu a ropy.

Vyplýva to z rozhovoru moskovskej rozhlasovej stanice Echo Moskvy s Alexandrom Lukašenkom. Väčšinový vlastník rozhlasovej stanice je podnik Gazprom. Rozhovor s Alexandrom Lukašenkom robil šéfdedaktor rozhlasovej stanice Alexej Venediktov.

Ak Rusko stanoví príliš vysokú cenu za nákup plynu a ropy, Minsk bude hľadať alternatívne spôsoby dodania vrátane použitia reverznej prepravy ropy cez Poľsko.  Uviedol to bieloruský prezident Alexander Lukašenko v rozhovore pre rozhlasovú stanicu ckho Moskvy. Prepis konverzácie je k dispozícii aj na jej oficiálnej webovej stránke.

Alexander Lukašenko ako kapitán mužstva Alexandra Lukašenka, ktoré vyhralo Turmaj o pohár prezidenta 21. decembra 2019.

Podľa Lukašenka chce Rusko zvýšiť ceny plynu pre Bielorusko v roku 2020 zo súčasných 127 dolárov na 152 dolárov za tisíc metrov kubických. “Pred Novým rokom, namiesto stretnutia s mojím blízkym priateľom Vladimírom Vladimírovičom Putinom, vziať pohár vodky alebo mesačného svitu (prinesiem z Belovezhskaya Pushcha), piť a potriasť si rukou, začíname sa pasovať. Takže toto je môj život dnes! Ako môžeme zorganizovať ekonomiku, ak nám povedia: 152 dolárov by mala byť cena plynu! “Povedal.

Lukašenko v komentári k dohodám, ktoré sa dosiahli v dôsledku nedávnych rokovaní s Putinom, uviedol, že zatiaľ neexistujú žiadne konkrétne čísla a zmluvy. “Musia byť.” Dúfam, že áno. Aj keď opäť prichádzajú niektoré signály od vlády [Ruska], “dodal bieloruský vodca.

Podľa neho po problémoch s tranzitom plynu cez Ukrajinu Rusko začalo stavať plynovod Nord Stream-2 ako obtok. “Urobím to len takto: Budem hľadať alternatívu (stále ju musím hľadať).” Neskrývam to pred vedením Ruska, “povedal Lukašenko.

Ako jednu z možných alternatív bieloruský prezident vymenoval reverznú dodávku americkej ropy cez Poľsko. “Môžem ísť cez Poľsko, ktoré ponúka najlacnejšiu cestu a odber saudskej, alebo americkej ropu, ktoré sú lacnejšie na trhu v Gdansku, a prepraviť ju cez potrubie opačným smerom,” uviedol. Bielorusko je po Nemecku a Taliansku tretím spotrebiteľom ruského zemného plynu v Európe. „Chcete prísť o tento trh? Nie, “povedal.

Lukašenko začiatkom decembra po rokovaniach s ruským partnerom Vladimírom Putinom oznámil dosiahnutie koncepčných dohôd o energetických zdrojoch. Podľa neho Minsk v roku 2020 kúpi z Moskvy asi 20 miliárd metrov kubických plynu. „Neexistujú žiadne obmedzenia. Je to možné a 22 miliárd metrov kubických. Po uvedení jadrovej elektrárne do prevádzky sme, samozrejme, 4 – 5 miliárd metrov kubických. kúpime menej, “povedal.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.