Slávne francúzske papuče alá deduško zachránili

PARÍŽ – Ručne šité papuče firmy La Manufacture Charentaise sú zachránené. Opäť sa začnú vyrábať. 

V novembri tohto roku bola na základe súdneho príkazu zatvorená manufaktúra vo francúzskej Charente, kde sa tradičné plstené papuče vyrábali desaťročia. Ale z iniciatívy bývalého finančného riaditeľa výrobnej závody by sa výroba papúč, ktoré sa na Slovensku označujú pojmom pre deduškov,  mala obnoviť v marci 2020, uvádza sa v správe portálu BFM TV.

Dňa 15. novembra 2019 sa rozhodcovský súd v Angouleme rozhodol likvidovať manufaktúru (La Manufacture Charentaise, LMC), ktorá zjednotila posledné štyri miestne ateliéry na výrobu slávnych charentézskych papučí. Tam pracovalo viac ako sto ľudí. Podľa správ z médií to malo za následok prudký pokles obchodu, problémy s riadením, konflikt medzi manažérmi a odmietnutie predaja v supermarketoch.

Po správach o zatvorení manufaktúry sa Francúzi ponáhľali do obchodov, aby si kúpili posledné tradičné papuče vyrobené v Charente do Vianoc.

Majitelia obchodov si všimli vzrušenia a obrátili sa na bývalého finančného riaditeľa LMC Oliviera Rondina so žiadosťou o zachovanie tradície. Pán Rondino, s obchodným partnerom, sa chystá obnoviť výrobu domácich papúč v Charente a zachovať tradičné vlastnosti šitia – technológia „šité na ruby“ (cousu-retourné).

 

Ateliér sa otvorí v La Rochefoucauld. 14 pracovníkov vyrobí papuče na tradičných strojoch. Štrnásť pracovníkov je bývalých zamestnancov spoločnosti La Výroba Charentaise. V roku vyrobí štúdio asi sto tisíc párov papúč.

Papuče Charentais boli prvým šatníkom, ktorý vo Francúzsku získal osobitné postavenie spojené s miestom výroby (Indication géographique protégée, IGP). Tento štítok vám umožňuje nezamieňať ručne šité papuče v Charente s papučami vyrobenými v čínskych alebo marockých továrňach. Okrem charentézskych papučí majú tento štatút aj slávne koberce Aubusson a porcelán Limoges.

Známe papuče sa začali vyrábať koncom 17. storočia, po opevnení La Rochefoucauld, zo zvyškov plstenej vlny, ktorá sa používa na šitie vojenských uniforiem. Pretože Charente mal rozvinutý papierenský priemysel, obuvníci zakomponovali do papuče papierovú plsť. Spočiatku boli tieto papuče čierne s plstenou stielkou a bez delenia na pravú a ľavú.