FT: slovom roka je výrok Brucea Lee “Be Water”

LONDÝN- Podľa britského denníka Financial Times je slovom roka devíza Bruceho Lee Be Water. Buď vodou! Je to heslo súčasných protestov v Hong Kongu.

Bruce Lee alebo Lee Jun Fan (1940 – 1973) bol herec a umelec bojových umení, ktorý spopularizoval bojové umenia. Po svojej smrti sa stal legendou a je známy ako najvplyvnejšia osobnosť bojových umení 20. storočia. Jeho učiteľom bol Yip Man, majster bojového umenia wing-čeun. Bol zameraný hlavne na box,thajský box,karate a kung-fu. Venoval sa rôznym zmiešaným bojovým umeniam, Taekwondo ,vymyslel aj vlastné bojové štýly, popri tom sa venoval cvičeniu, meditácii a filozofii.

Britské noviny Financial Times (FT) si vybrali jedno zo slov v roku 2019 pre slovné spojenie „Be water“, ktoré sa stalo mottom protestov v Hongkongu. Slovné spojenie „Be Water“ sa stalo populárne v roku 1971, keď ho v jednej z epizód seriálu „Long Street“ povedala postava, ktorú hral Bruce Lee.

“Vyprázdni svoju myseľ.” Staňte sa amorfnými, beztvarými ako voda. Keď sa do šálky naleje voda, stane sa z nej šálka. Keď sa do kanvice naleje voda, z nej sa stane kanvica. Keď sa voda naleje do fľaše, stáva sa z nej fľaša. Voda môže pretekať alebo sa môže zničiť. Buď voda, môj priateľ, “hovorí herec a predstavuje ústrednú myšlienku jeho„ vodnej filozofie “v kung-fu.

Na jar roku 2019 protestanti v Hongkongu, kde Bruce Lee žil a zomrel, prijali rovnaké heslo. Demonštranti napodobňujú vodu v rôznych formách pri konfrontácii s presadzovaním práva. Na začiatku akcie „kondenzujú“ na rôznych miestach, ako je napríklad rosa, aby blokovali cestu alebo obklopovali budovu, keď sa objavia bezpečnostné sily, sú pripravení rozptýliť sa ako hmla alebo uniknúť ulicami ako voda, ale ak je to potrebné, môžu odolať a sú tvrdé ako ľad.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.