Lukašenko: môžeme zavolať celú ruskú armádu

Bielorusko má zatiaľ dostatok vlastných síl na obranu, ale ak je to potrebné, do krajiny môžu byť pozvané „všetky ozbrojené sily Ruska“ Povedal to dnes 30. júla 2021 prezident Bieloruska Alexander Lukašenko.

Na zaistenie bezpečnosti štátu Únie môžu byť ruské jednotky nasadené v Bielorusku, uviedol prezident Alexander Lukašenko, informuje agentúra BelTA. Pravdepodobnosť toho zároveň odhaduje ako extrémne nízku.

Lukašenko vysvetlil, že zatiaľ čo samotné Bielorusko má dostatočné sily na sebaobranu. „Okrem„ teritórií “dokážeme v krátkom časovom období dať do výzbroje 500 tisíc ľudí v pravý okamih, a to už je sila. Ak nie je dostatok, budú sem privedené všetky ozbrojené sily Ruskej federácie. Toto sa nikdy nestane. Ak to však bude potrebné, nebudeme váhať, “uviedol.

V septembri 2015 Putin nariadil podpísanie dohody o vytvorení ruskej leteckej základne v Bielorusku. 4. októbra sa však v Minsku konala protestná akcia proti nasadeniu ruskej leteckej základne v Bielorusku. V dôsledku toho Lukašenko odmietol vytvoriť ruskú vojenskú základňu s tým, že sa o tom nikdy nehovorilo. V novembri 2019 Stanislav Zas, v tom čase štátny tajomník Bezpečnostnej rady Bieloruska, povedal, že Rusko ponúklo umiestnenie základne letectva na území krajiny výmenou za pomoc pri získavaní stíhačiek Su-30SM.

 

Lukašenko počas protestov proti výsledkom prezidentských volieb v Bielorusku v auguste minulého roka opakovane deklaroval existenciu vojenského ohrozenia krajiny. „Ak tam mimo [štátu Únie] dôjde k zadrapovaniu, je potrebné použiť spoločnú skupinu ozbrojených síl, ktorej základom je bieloruská armáda. A Rusi by nás mali podporovať a nasledovať. Vytvorili sme s ním rezervy [Vladimir Putin]. Za našimi hranicami neprešiel ani jeden vojak z Ruska. Zatiaľ si to robíme sami. Ale náš hlas, ruka alebo noha sa ani nebude chvieť, aby sme spoločne usadili každého, kto sa šklbe na západnej hranici štátu Únie, ”povedala vtedy Lukašenka.

Vladimír Putin potvrdil, že Rusko má rezervu síl, ktorá má v prípade potreby poskytnúť Lukašenkovi pomoc. Putin označil zhoršenie situácie za ich zavedenie do Bieloruska: vysvetlil, že nebudú použité, kým demonštranti „podpália autá, domy, banky a [nezačnú] pokúšať sa zmocniť sa administratívnych budov“. 2. septembra kanál Telegram Baza informoval, že príslušníci poriadkovej polície z Petrohradu boli zaradení do silovej rezervy. Publikácia citujúca slová samotných bezpečnostných predstaviteľov tvrdila, že boli 20. augusta vyhodení pri Pskove, ale od začiatku septembra sa začali postupne vracať na miesta svojho trvalého nasadenia.