LME: kupujúci sa vracajú na trh s meďou
LONDÝN – Ceny medi začali tento rok s rastom cien.
Vyplýva to z údajov Londýnskej burzy kovov (London Metal Exchange – LME) a z informácií agentúr Reuters a Bloomberg.
Veľké investičné fondy dúfajú v rýchle oživenie čínskej obchodnej aktivity a postupne sa vracajú na trh. Investori veria, že zrušenie obmedzení týkajúcich sa kovov podporí dopyt zo strany najväčšieho svetového odberateľa kovov
Minulý týždeň trojmesačné kontrakty na meď na Londýnskej burze kovov (LME) prvýkrát od júna opäť prekročili hranicu 9 000 USD za tonu. Cena sa v súčasnosti pohybuje okolo 9 130 USD, čo je o 9,6 % viac ako na začiatku januára. Rast bol spôsobený najmä zmenou v umiestnení fondov na LME aj CME: býky sa vrátili do hry a medvede ustupujú.
V minulom roku investori väčšinou hrali menej, alebo sa snažili od medi úplne držať ďalej. Čína zatvorila, Európa je v energetickej kríze a USA agresívne zvyšujú sadzby – to nie je najpriaznivejšie prostredie pre nákup tohto kovu.
Správcovia zásob tento mesiac rýchlo budovali dlhé pozície v kontraktoch na meď na CME. Podľa najnovších údajov sa býčie pozície zvýšili o 32 % na 65 703 kontraktov. V dôsledku prudkého nárastu cien boli medvede nútené ustúpiť a priame krátke pozície klesli v týždni končiacom sa minulý utorok zo 40 807 kontraktov na 36 907. Čisté dlhé pozície fondov k tomuto dátumu predstavovali 28 796 kontraktov, čo je najviac býčieho kolektívneho umiestnenia od apríla minulého roka.
Rovnaká dynamika sa prejavuje aj na londýnskom trhu: podľa analytikov Citi sa krátke pozície v hodnote približne 3 miliárd USD dostali pod tlak v dôsledku rastúcich cien.
Banka uviedla, že v polovici minulého roka nahromadila kumulatívnu krátku pozíciu vo výške 400 000 ton v cenovom pásme 7 800 – 8 600 USD. “Meď môže v krátkodobom horizonte získať podporu v rozsahu, v akom tieto krátke pozície ešte nie sú kryté,” uviedla banka.
Obnovenie špekulatívneho záujmu o meď sa prejavuje už niekoľko mesiacov, pričom globálna obchodná aktivita vykazuje známky oživenia po dlhom prepade.
Na všetkých troch hlavných burzách s meďou – LME, CME a Shanghai Futures Exchange (ShFE) – objemy a otvorené úroky počas väčšiny roka 2021 a prvej polovice roka 2022 sústavne klesali.
Trh sa okolo júla prestal zmenšovať a LME aj CME zaznamenali koncom roka 2022 solídny medziročný rast objemu.
Objemy medi na LME na konci roka klesli oproti roku 2021 len o 1,9 %, čo predstavuje najodolnejší kontrakt na základné kovy, ktorý bol ovplyvnený škandálom s niklom na londýnskej burze. Otvorený záujem o futures na CME klesol na konci novembra na 149 642 kontraktov, čo je najnižšia úroveň na konci mesiaca od roku 2014. Odvtedy sa zotavil na 198 018 kontraktov.
Obchodovanie s opciami CME je na vzostupe. Mesačné objemy vanilkových opcií dosiahli v novembri rekordných 126 171 kontraktov. Otvorený záujem na konci decembra bol tiež historicky najvyšší, a to 82 599 kontraktov.
Aktivita sa rozšírila na týždenné opčné kontrakty CME a “mikro” nástroj na meď, ktorý predstavuje len desatinu hlavného kontraktu. Od svojho spustenia v máji sa v ňom už zobchodoval objem zodpovedajúci viac ako 600 000 tonám.
Iba v pozitívnom smere? Nové nadšenie investorov pre meď sa prekrýva s pochmúrnym obrazom potenciálneho spomalenia priemyselnej výroby v Európe a prudkého hospodárskeho spomalenia v USA. Svetová banka minulý týždeň znížila svoju prognózu globálneho rastu na tento rok z 3,0 % na 1,7 %. Je to najnižšia hodnota od roku 1993, ak nerátame roky recesie 2009 a 2020.
Je však zrejmé, že dlhá pozícia v medi je predovšetkým stávkou na oživenie Číny, ktoré podporujú opatrenia na oživenie sektora nehnuteľností a ekologickej infraštruktúry náročnejšej na kovy.
Treba poznamenať, že rast na trhu s meďou bol zatienený býčím impulzom na trhu so železnou rudou, ktorý ešte viac závisí od obnovenia výstavby nehnuteľností v Číne. Futures na železnú rudu v Daliane minulý piatok vyskočili o 3 % na 17-mesačné maximá.
Obe komodity závisia od oživenia aktivity v Číne po novoročných sviatkoch.
Pretože je to optimistický scenár, sa ešte len uvidí. Uvidíme, ako bude hospodárstvo reagovať na zrušenie obmedzení týkajúcich sa kovidov a ako rýchlo sa zmení situácia na trhu s nehnuteľnosťami. Okrem toho je potrebné zohľadniť úder na vývoz v dôsledku pomalšieho rastu v iných krajinách.