Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (3) – dnes o Medzinárodnom finančnom centre Astana

NUR SULTAN  – Kazachstan má najväčšie finančné centrum v regióne strednej Ázie. Medzinárodné finančné finančné centrum Astana (AIX) za dva roky dosiahlo obrat 25, 1 mld. USD. Jeho súčasťou je burza, ktorá sa nachádza na adrese www.AIX.com.

Hlavné mesto Nur-Sultan nie sú len nákupy či zábava v gigantických obchodných centrách. Sídli v ňom Medzinárodné finančné centrum Astana. Funguje od 1. januára 2018.

Vznik AIX inicioval prvý prezident Kazachstanu Nursultan Nazarbajev a kazašský parlament ho následne schválil ústavným zákonom. Burza sa riadi britským zákonmi a spolupracuje s významnými svetovými obchodnými trhmi a mnohými medzinárodnými finančnými inštitúciami. Jeho súčasťou je Nezávislý súd a Medzinárodné arbitrážne centrum. Doteraz riešilo šesť sporov.

V medzinárodnom finančnom centre Astana pracujú depozitári a agenti vyrovnania obchodov. Ide o kompletnú vertikálne integrovanú infraštruktúru: vlastný centrálny depozitár cenných papierov (AIX CSD) a vlastný registrátor cenných papierov (registrátor AIX). Okrem toho sa na kazašskej burze pohybujú známi správcovia cenných papierov špecializujúci sa na cezhraničné a rozvíjajúce sa trhy, ako sú Sberbank a Raiffeisen Bank. Z ďalších bankových subjektov menujme miestnu banku Halyk Bank, BCC Euroclear, Citibank Kazachstan (Citi) a Rosbank zo skupiny Société Générale. Obchoduje sa vo viacerých menách. Údaje o živom trhu, teda priebehu cien v reálnom čase, sú k dispozícii v systéme Refinitive. Údaje ku koncu obchodného dňa sa zverejňujú v systéme tlačovej agentúry Bloomberg.

Trhu sa účastní šesťsto firiem  zo štyridsiatich deviatich krajín sveta. Finančné centrum sa postaralo za dva roky existencie o to, aby sa na jeho pôde obchodovali cenné papiere v hodnote v hodnote 3,9 mld. USD a súkromné dlhové cenné papiere v hodnote 4,5 mld. USD. Trhová kapitalizácia bola 25, 1 mld. USD.

Medzi najvýznamnejšie firmy pohybujúce sa na burze (odborne emitenti) patria najväčšie kazašské firmy. Pre tých, ktorí sa zmieneným cudzím “termitom” nestretli – emitovať znamená vydávať cenné papiere a emitent je organizácia, ktorá vydáva cenné papiere. Na burze sa obchodujú najmä firmy Kazatomprom (import a export uránu), Polymetall (zlato a striebro), Ľudová banka Kazachstanu, Ferro Alloy Resources Limited (vzácny kov vanád), Kcell (mobilný operátor) a kaspi.kz. V súčasnosti je členom kazašskej burzy dvadsaťšesť obchodujúcich spoločností z radov maklérskych firiem. Spomedzi nich šestnásť pochádza priamo z Kazachstanu ako napríklad Halyk Finance, Freedom Finance či Sky Bridge Invest . Ďalších  deväť členov burzy sú medzinárodné firmy CITICS, RenCap, WOOD & Co, CICC, Sova, ITI Capital, VTB Capital. Pôsobí aj jedna nadnárodná finančná inštitúcia – Euroázijská rozvojová banka.

Finančné centrum sa zaujíma aj o technologické inovácie. Kvôli tomu otvorilo platformu Fin Tech Lab. Medzi najnovšie produkty centra patrí napríklad softvér, pomoc ktorého môžu obyvatelia Kazachstanu investovať do akcií a obligácií. Burza využíva moderné trhové technológie – Nasdaq Matching Engine, ktorý zaisťuje atraktivitu kazašského burzového trhu vo svetovej konkurencii.  

 

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.