Letom, zimou, svetom a Nursultan, on vie to (15), o národnom symbole – veži a rozhľadni Bajterek v centre hlavného mesta krajiny

NURSULTAN – Bajterek, čo v kazašskom jazyku znamená vysoký topoľ,  je veža v Nur-Sultane, hlavnom meste Kazachstanu.

Veža je nielen turistickou atrakciou, ale aj jedným z hlavných symbolov mesta i celého Kazachstanu. Je vyobrazená na všetkých kazašských bankovkách. Nachádza sa na bulvári Nuržol. Stavba sa začala v roku 1996 a dokončená bola roku 2002.

Vedľa veže nájdete krásny park. Na poriadok v ňom dohliada krásna mladá Kazaška v maličkom autíčku. Je to miestna turistická polícia. V parku sa pracuje. Chlapi pílou upravujú zelený plot. Ženy vytrhávajú burinu, Pred dvomi stánkami stoja ľudia, čo čakajú na zmrzlinu. Dal som si pistáciovú. Mama v šatke si číta knihu. Vedľa spinká dieťa v kočiari. “Odkiaľ si? Povedz niečo o vašej krajine…” Aj tu sa potvrdzuje, že v bývalom Sovietskom zväze si môžete s obyčajným robotníkom porozprávať o tom, o čom nie schopný s vami hovoriť slovenský poslanec.

O návštevu veže je záujem. Vedľa dvoch výťahov stojí stánok so suvenírmi. Kupujem si národnú čiapku a malé bábiky – ťavy. Výťah ma vyvezie na vrchol veže.

Architektom stavby bol Kazach Akmurza Rustembekov. Tvar stavby má poukazovať na ľudovú povesť o bájnom strome života a čarovnom vtákovi šťastia Samrukovi. Ten mal vložiť vajcia do štrbiny medzi dvoma vetvami topoľa.

Stavba sa týči do výšky 105 metrov. Skladá sa z úzkej valcovité šachty, obklopenej bielymi vetvovými nosníkmi, čím sa vytvára asociácia s konármi stromov, ktoré sa týčia k vrcholu a držia lesklú guľu s priemerom 22 metrov. V spodnej časti veže je priestor pre výstavy. Dvoma výťahy sa dá vyviezť na vyhliadkovú plošinu vnútri gule. Vchody do veže nájdete pod povrch námestia. Vyhliadková plošina má výšku 97 metrov, čo odkazuje na rok 1997, kedy sa Nur-Sultan stal hlavným mestom krajiny.

Na vrchole gule si môžete všimnúť pozlátený odtlačok pravej ruky Nursultana Nazarbajeva, prvého prezidenta Kazachstanu a otca myšlienky nového hlavného mesta, po ktorom sa napokon v súčasnosti toto mesto volá. Vkladám svoju ruku do odtlačku ruky. Zaznie kazašská štátna hymna.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.