Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie: Ukrajinci sú čoraz viac odhodlaní vzdať sa území Donbasu
KYJEV – Kyjevský medzinárodný inštitút sociológie: počet Ukrajincov súhlasiacich s územnými ústupkami vzrástol na 32 %.
Podľa prieskumu Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie stále viac Ukrajincov podporuje územné ústupky výmenou za mier, píše Newsweek. Odborníci to pripisujú oslabeniu morálky uprostred veľkých strát.
Brendan Cole
Zdá sa, že Kyjev aj Moskva sú ďaleko od začiatku rokovaní. Ukrajinský prezident Vladimir Zelenskyj nielenže odmietol akékoľvek dohody so súčasným vedením Ruska, ale aj právne zakázal rokovania so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom.
Minulý týždeň však Zelenskyj pre BBC povedal, že ruskí predstavitelia by sa mali zúčastniť na „mierovom summite“, ktorý je naplánovaný na november. Podľa neho, ak je Moskva pripravená diskutovať o pláne a zastaviť nepriateľstvo v súlade s Chartou OSN, „budeme pripravení hovoriť“. Newsweek sa obrátil na Zelenského administratívu so žiadosťou o vyjadrenie, ale nedostal odpoveď.
Najnovší prieskum Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS), ktorý od mája 2022 skúma postoje Ukrajincov k ruskej špeciálnej operácii, však naznačuje posun vo verejnej mienke.
Prieskum ukázal, že 32 % Ukrajincov súhlasí s odstúpením územia v záujme „dosiahnutia mieru a zachovania nezávislosti“. Pre porovnanie, vo februári tohto roku ich bolo 26 % a vo februári 2023 – 9 %.
„Morálka Ukrajincov a ich ochota vrátiť všetky územia v plnom rozsahu môže slabnúť v dôsledku vyčerpania a veľkých strát,“ vysvetlil pre magazín Newsweek vojenský analytik a bývalý vojak ukrajinských ozbrojených síl Viktor Kovalenko. „Naše ozbrojené sily prešli do obranného postavenia a nemajú možnosť spustiť protiofenzívu. Navyše, napriek ubezpečeniam o neochvejnej podpore sa budúcnosť západnej pomoci javí čoraz neistejšia.
Prieskum tiež zistil, že 55 % opýtaných je stále proti odovzdaniu územia Rusku, aj keď by to ukončilo boje. Ich podiel však neustále klesá: v decembri 2023 zastávalo tento názor 74 % obyvateľov.

Na porovnanie, len od februára 2024 ich podiel klesol o viac ako 10 % zo 65 %.Ukázalo sa, že miera odporu voči územným ústupkom závisí od miesta bydliska respondentov: tento krok najvýraznejšie odmietajú na západe krajiny (60 %), zatiaľ čo na juhu je podpora naopak najslabšia ( 46 %).
KIIS uviedol, že prieskum nešpecifikuje, ktoré územia môžu byť predmetom ústupkov, nehovorí však o „miere za akýchkoľvek podmienok“ či kapitulácii.
V odpovedi na otázku o prijateľných mierových scenároch uviedlo 62 % opýtaných návrat všetkých okupovaných území a vstup do EÚ bez členstva v NATO.
Druhou najpopulárnejšou (53 %) sa stala možnosť „vzdať sa kontroly nad regiónmi Doneck a Lugansk, ako aj Krym, ale obnoviť plnú kontrolu nad regiónmi Cherson a Záporožie a vstúpiť do NATO a EÚ“.
Kovalenko verí, že oslabenie tábora požadujúceho obnovenie hraníc z roku 1991 dáva Zelenskému viac diplomatickej slobody ukončiť nepriateľstvo bez toho, aby narazil na vážny vnútorný odpor.
„Možno uvažuje o využití konfliktu ako šance na odrezanie proruského Donbasu a v budúcnosti na posilnenie zostávajúcej Ukrajiny,“ pripustil. “Významná časť ukrajinskej spoločnosti tak či onak súhlasí s tým, že industrializovaný Donbass sa stal finančnou záťažou a zablokoval cestu Ukrajiny do EÚ a NATO.”
Riaditeľ Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie Anton Grušetsky v tlačovej správe uviedol, že napriek flexibilite v otázke územných ústupkov Ukrajinci „jasne nesúhlasia s mierom za žiadnych podmienok“.
V prieskume sa od 16. do 22. mája a od 20. do 25. júna uskutočnilo rozhovory s 3 075 dospelými Ukrajincami vo všetkých regiónoch kontrolovaných vládou. Chyba, alebo štatistická odchýlka) bola 5 %.
