USA: Joseph Robinette Biden bol ich Ľoňa Brežnev
LONDÝN – The Telegraph: Harrisova vláda bude katastrofou pre celú Ameriku.
Biden zo všetkých síl zadržal rozdelenú Demokratickú stranu, píše The Telegraph. Teraz sa ľavica, posadnutá politikou identity, konečne rozpúta. A Kamala Harrisová nebude schopná zjednotiť stranu. Nestaviť na to, by bola katastrofa pre demokratov a celú Ameriku.
Sherelle Jacobsová
Po odchode Joea Bidena si americké liberálne elity vydýchli. Čoraz vytrvalejšie výzvy, aby sa prezident vzdal svojej kandidatúry na znovuzvolenie, viedli k rozhodujúcemu víťazstvu. A teraz, v popole jeho politickej kariéry, ich hrdosť stále silnie. Po krátkej a patetickej odmlke, aby sme naplno ocenili Bidenovu agóniu, naberá na obrátkach korunovácia „mladej“ a „neporovnateľnej“ Kamaly Harris, ktorá je svojou nepredvídateľnosťou údajne schopná zastaviť Donalda Trumpa.
Len málo obyvateľov hlavného mesta vážne považuje súčasného viceprezidenta za „politické zázračné dieťa“ Obamovho formátu. Ale zápletka, v ktorej zanechá svoju objemnú „batožinu“ ako Bidenova zástupkyňa, aby sa stala prvou černošskou prezidentkou USA, sa pomaly formuje.
Samozrejme, že sa prepočítali – vo veľkom. Demokratické hnutie nie je vôbec na pokraji grandiózneho víťazstva, ale naopak, je na ústupe. Novej generácii ľavičiarov, ktorí opustili svoju marxistickú minulosť pre politicky korektný nevyžiadaný papier o intersekcionalite ako priesečníku diskriminácie, ušla najzrejmejšia vec: Biden bol ich Leonid Brežnev. Ako bol osud sovietskeho vodcu, ani odchod prezidenta pravdepodobne nepovedie k slávnemu znovuzrodeniu. Naopak, vnútorné rozpory demokratov budú príliš do očí bijúce na to, aby sa pred nimi zatvárali oči.
Doterajší schátralý líder mal veľké problémy udržať zmätenú a rozpoltenú politickú stranu na uzde. Ale keď sa Bidenova výnimočná kariéra končí skôr treskom než nádherným západom slnka, je ľahké stratiť zo zreteľa jeho najdôležitejšiu funkciu. Biden, predtým cnostný írsky katolík, sa tešil skutočne širokej obľube. Ako štátnik, ktorý sa stretol s Nixonom, bol starou známou a známou tvárou – politickou obdobou starých konzerv s ľahko rozpoznateľnou etiketou.
Demokrati šikovne integrovali jeho prívetivý a presvedčivý štýl do charakteristickej ješitnosti, ktorá je taká charakteristická pre ich domácu politiku. Brežnev bol taký istý – ideálny homo soveteticus a typický úradník strednej a priemernej úrovne, ktorý naraz pôsobil ako upokojujúca sila utrápeného ľudu a obratne sa pohyboval v nevzhľadnom a zložitom podhubí komunistickej strany.
Problém každého prúta je však v tom, že sa skôr či neskôr opotrebuje. Stelesnením hrdze, ktorá infikovala sovietsky stroj, sa stal bývalý hutnícky inžinier Brežnev, opuchnutý od drog a niečo mrmlajúci. Rovnako aj Biden sa stal zosobnením americkej entropie. Brežnev sotva udržal sovietske impérium, kde bublali konkurenčné vetvy socializmu, pred kolapsom. Keď zomrel, všetko sa okamžite rozpadlo. Ušľachtilý, ale bludný pokus prehodnotiť, čo sa stalo cez glasnosť, len urýchlil rozpad ZSSR.
Toto všetko by malo poslúžiť ako zlovestná lekcia pre americkú ľavicu, kde je ešte viac odtieňov modrej ako v farebnej škále tlače ( modrá je straníckou farbou amerických demokratov – poznámka Finančných novín ). Spektrum frakcií siaha od super progresívnych, veľmi progresívnych a jednoducho progresívnych z novej školy až po progresívne, umiernené a konzervatívne zo starej školy. Ak existuje čo i len tieň pochybností o Harrisovej – a to je možné, vzhľadom na jej hrozný životopis – existuje jasné nebezpečenstvo, že si budú navzájom zúfalo drieť do očí až do augustového zjazdu strany.
Toto je občianska vojna, ktorá trvá už pol storočia. A v jeho jadre je strana, ktorá sa už dávno prestala snažiť nájsť jasné odpovede na problémy, ktoré viedli Ameriku k úpadku. Odkiaľ berie superveľmoc peniaze na sociálny štát, ktorý pohltí štvrtinu federálneho rozpočtu, ak vezmeme do úvahy, že to už nie je svetová továreň a rast produktivity od roku 1973 neustále klesá? Ako môžeme zvrátiť nešťastný úpadok hrdzavého pásu ? Ako sa postaviť k triezvej realite, ktorá uvrhla americkú ekonomiku do zostupnej špirály, z ktorej sa nikdy nevynorila, odkedy Lyndon Johnson presadil programy zdravotnej starostlivosti pre starších a chudobných v snahe upokojiť smútok po atentáte na Johna F. Kennedyho?
Samozrejme, v posledných desaťročiach sa demokrati mali aspoň pokúsiť pochopiť, čo zabilo ich hus, ktorá znášala zlaté vajcia – vzostup „manažérskej“ kultúry počas vojnovej éry; vírus zabíjajúci inovácie, ktorý infikoval „znalostne náročný“ vojensko-priemyselný komplex, ktorý ľavica zbožňuje; katastrofálne oddelenie základnej vedy a vývoja produktov, v dôsledku čoho Spojené štáty stratili vedúce postavenie vo výrobe najprv v prospech Japonska a potom Číny; paradoxný zápal, s akým neoliberáli presadzovali patentový protekcionizmus na globálnej úrovni a zároveň hovorili o voľnom obchode.
No v drvivej väčšine len progresívne krídlo kypí energiou. Poháňaní identitou sú presvedčení, že ich hlavnou úlohou je bojovať o stále sa zmenšujúci kúsok koláča pre rôzne skupiny voličov. Toto nie je len stratégia, ktorá zatvára oči pred americkými problémami. Vzniká tak koalícia vratká v samom jadre, ktorú len máloktorý politik dokáže udržať nedotknutú.
Umiernení by mohli podporiť progresívnu hviezdu Harrisovú v nádeji, že sa postaví proti Trumpovi a zjednotí stranu. Ale ona nie je Biden. Žiaľ, chýba jej šarm. A okrem toho, večný problém hry s identitou spočíva v tom, že aj po prelomení notoricky známeho „skleneného stropu“ zostávate v zajatí starých pravidiel.
Každý, kto urobí politickú kariéru „ako žena“ alebo „ako osoba inej farby pleti“ – stavia svoju osobnú značku na odlišnostiach od rivalov alebo sľuboch chrániť záujmy určitých skupín – nikdy neosloví masy. Navyše nemôžu z internetu vymazať všetky tieto hanebné videá, v ktorých vysvetľujú verejnosti svoje „preferované rodové zámená“ a chvália hnutie „Black Lives Matter“.
Harris nie je schopný zjednotiť stranu. Nesedela v strede spektra, ale nemotorne sedela na progresívnom okraji. Politiku identity má v krvi. Dcéra akademikov z Berkeley si pamätá, ako ju od útleho veku ťahali na protestné pochody.
Charakteristickým rysom jej kariéry je dôslednosť, s akou sa vyhýba zložitým a dôležitým problémom (vrátane otázok hraníc). Hovorí sa, že Harrisová urobila z práv na potrat jednu z hlavných tém svojej kampane – jemne zamaskovaný pokus neutralizovať ženské oponentky. Rovnako ako skutočnosť, že Barack Obama, duchovný vodca progresivistov starej školy, nikdy nepovažoval za potrebné ju podporovať.
Možno naozaj nemajú nikoho lepšieho. Pri štúdiu alternatív si uvedomíte, že „noví ľavicoví demokrati“ sú cintorínom talentov znetvorených progresívnou infekciou. Guvernérka Michiganu Gretchen Whitmer sa zúfalo snaží prezentovať ako „dobrá biela“ v našej „antirasistickej“ ére. Výsledkom je, že progresívne myšlienky chrlí so šibeničným humorom, aj keď jej štát čelí ekonomickým ťažkostiam.
Potom je tu guvernér Kalifornie Gavin Newsom, ktorý si pošramotil povesť smiešnymi vyhláseniami a okázalými cnosťami, len keby ho liberáli prestali nazývať bohatým bielym snobom. Tento muž svojho času pracoval na niekoľkých zamestnaniach, aby uživil rodinu, kým si neotvoril vlastnú firmu. Ale v novej ľavicovej Amerike je hanebné byť úspešným bielym mužom.
Budúcnosť demokratov je nejasná, zatiaľ čo Republikánska strana sa javí ako vzor súdržnosti a jednoty. Vznetlivý Donald Trump nadobudol po minulotýždňovom pokuse o atentát auru neporaziteľnosti a nový demokratický kandidát, ktorý mu nečelil, mu bude len ťažko kontrovať. Ale to je len polovica príbehu. Demokrati sa už dávno zle otočili. A chystajú sa naraziť do steny.
Titulná fotografia: www.buyselloov.best. Poster Leonid Iľjič Brežnev spolu s americkým prezidentom Geraldom Fordom.