Útočník zabil nožom v prímorskom Nice troch ľudí

NICE –  Útočník vyzbrojený nožom zabil vo štvrtok v kostole v stredomorskom meste Nice troch ľudí, uviedli francúzske úrady. Išlo o tretí útok za dva mesiace vo Francúzsku, ktoré bolo čoraz viac napätejšie počas rozruchu nad karikatúrami proroka Mohameda, ktoré znovu vydali satirické noviny Charlie Hebdo.

Ďalšie konfrontácie a útoky boli hlásené vo štvrtok v meste Avignon na juhu krajiny a v saudskom meste Džidda, nebolo však okamžite jasné, či sú spojené s útokom v Nice.

Francúzska protiteroristická prokuratúra začala vyšetrovanie vrážd v Nice, ktoré znamenalo tretí útok
od septembrového začatia procesu so 14 ľuďmi spojeného s vraždami v Charlie Hebdo v januári 2015 a v kóšer supermarkete. Ozbrojenci pri útokoch z roku 2015 sa prihlásili k skupine Islamský štát a al-Káide.

Podľa štvrtkového útočníka konal sám a polícia po ďalších útočníkoch nehľadá, informovali dvaja policajní úradníci, ktorí neboli oprávnení byť verejne menovaní.

“Zvolal ‘Allah Akbar!’ znova a znova, aj potom, čo sa zranil,“ informoval starosta Nice Christian Estrosi, ktorý pre televíziu BFM uviedol, že dve ženy a muž zahynuli, dve v kostole a tretí, ktorý utiekol do neďalekého baru, ale bol smrteľne zranený. “Význam jeho gesta nepochyboval.”

Francúzske médiá ukazujú, že štvrť Nice je uzamknutá a obklopená policajnými a pohotovostnými vozidlami. Bolo počuť zvuky výbuchov, keď ženisti explodovali podozrivé predmety.

Neskôr v dopoludňajších hodinách v meste Avignon na juhu Avignonu policajti zastrelili ozbrojeného muža, ktorý odmietol odhodiť zbraň a výstrel z guľovej gule ho nedokázal zastaviť. A saudská štátna tlačová agentúra uviedla, že muž bodol strážcu na francúzskom konzuláte v Džidde a zranil strážcu predtým, ako bol zatknutý.

Francúzska rada moslimskej viery odsúdila útok v Nice a vyzvala francúzskych moslimov, aby sa zdržali slávností, ktoré sa tento týždeň budú konať pri narodení Mohameda „na znak smútku a solidarity s obeťami a ich blízkymi“.

Extrémisti z Islamského štátu v stredu zverejnili video, v ktorom obnovujú výzvy na útoky proti Francúzsku.

Dolná komora parlamentu prerušila diskusiu o nových francúzskych obmedzeniach vírusov a vo štvrtok ponechala ticho pre obete. Premiér sa ponáhľal zo sály do krízového centra, dohliadajúc na následky útoku z Nice. Neskôr
v priebehu dňa mal francúzsky prezident Emmanuel Macron namierené do Nice.

Pred necelými dvoma týždňami útočník dekapitoval francúzskeho učiteľa na strednej škole, ktorý ukázal karikatúry proroka Mohameda pre triedu so slobodou prejavu. Tieto karikatúry zverejnil Charlie Hebdo a citujú ich muži, ktorí v roku 2015 zastrelili redakčné stretnutie novín.

V septembri muž, ktorý vo Francúzsku požiadal o azyl, zaútočil mäsiarskym nožom na okoloidúcich pred bývalými kanceláriami Charlie Hebdo.