Ukrajina a Rusko sa obviňujú kvôli lodiam

Dňa 25. novembra 2018 oznámila ruská tajná služba Federálna služba bezpečnosti (FSB) porušenie ruských hraníc loďami ukrajinského námorníctva.

Podľa ministerstva tri vojnové lode vstúpili do Čierneho mora a smerovali do Kerčského zálivu bez toho, aby najprv podali žiadosti o prechod lodí. Úzky priestor bol zablokovaný nákladnými loďami a uzatvorený pre civilné lode. Ruská hraničná loď zaplavila ukrajinský remorkér, ktorý nasledoval v skupine troch lodí. Rusko poslalo bojové lietadlo na hliadku v Kerčskom prielive. Ukrajina obvinila Rusko z “otvorene agresívnych akcií”.

Vo večerných hodinách Ukrajina uviedla, že Ruská federácia zadržala tri lode lode. Podľa ukrajinského námorníctva ruské pohraničné stráže s použitím zbraní zastavili tri lode: delostrelecké lode Berdyansk a Nikopol, rovnako ako aj loď Jany Kapu, ktorý prichádzal z Odesy do prístavu v meste Mariupoľ. V dôsledku toho bolo zranených šesť ukrajinských vojakov a lode boli zachytené pohraničnou strážou FSB. Celkovo ich posádky predstavujú viac ako 20 ľudí. Minister vnútra Ukrajiny Arsen Avakov v mikroblogu  obvinil Rusko z agresie. Rusko obvinilo Ukrajinu z provokácie.

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov označil situáciu v Kerčskom prielive za  otvorenú provokáciu, podľa ministra Kyjev porušil kľúčové ustanovenia  medzinárodného práva. „Čo sa týka včerajšieho incidentu, je to jednoznačne provokácia“, –  povedal. „Boli porušené rozhodujúce ustanovenia medzinárodného práva, nielen  námorného, ale aj všeobecného medzinárodného práva vrátane Charty OSN,
vrátane Dohovoru OSN o morskom práve z roku 1982 a ďalších  medzinárodných právnych nástrojov, ktoré opakovane vyžadujú, aby všetky  štáty rešpektovali zvrchovanosť iného štátu“, – dodal minister.  Editor odborného internetového časopisu  Morská doprava Michail Vojtenko tvrdí, že ukrajinské lode mali právo vplávať do Kerčské zálivu.

Prezident Petro Porošenko vyhlásil v Ukrajine do 25. januára 2018 stanné právo, alebo vojnový stav.