Kuca – paca: investori podporili peniazmi mafiu

LONDÝM / RÍM – Súkromní ivenvestori kúpili v rokoch 2015 – 2019 dlhopisy v hodnote 1 mld. eur od talianskej mafiánskej skupiny  Ndrangheta. Napísal to denník Financial Times.

Dlhopis je cenný papier, predajom ktorého si niekto požičiava. Pri pôžičke ten kto si požičal platí mesačne splátky. Majiteľ dlhopisu platí len úroky a dlh zaplatí na konci existencie dlhopisu.

Investori pôžčkami  podporili nastrčené spoločnosti, ktorých cieľom bolo zatajiť nezákonné činnosti, ktoré boli prepojené a neskôr obvinené z práce so známou skupinou Ndrangheta mafia v južnom Taliansku. Talianska súkromná banka Banca Generali kúpila niektoré z týchto dlhopisov po konzultácii so skupinou účtovných služieb EY.

Podľa správy denníka investovali do týchto dlhopisov aj penzijné fondy, hedžové fondy a rodinné firmy, ktorých cieľom bolo vložiť peniaze pri rekordne nízkych úrokových mierach a dosiahnuť vyššie zisky.

Vďaka stabilnému nárastu podnikania mafiánskej skupiny sa Ndrangheta  stala jednou z najbohatších a najobávanejších mafií v Taliansku, uviedli Financial Times. Europol odhaduje svoj kombinovaný obrat na 44 miliárd EUR (49 miliárd dolárov) ročne.

Ndrangheta je talianska zločinecká organizácia, ktorej hlavným pôsobiskom je región Kalábrie. Zoznam jej záujmov je rozsiahly: od predaja kokaínu vo veľkých množstvách po pranie špinavých peňazí, vydieranie a obchodovanie so zbraňami.

Od ostatných zločineckých organizácií mafiánskeho typu sa ‘Ndrangheta líši predovšetkým svojou štruktúrou. Nezakladá sa na pyramidálnom členení, ale na horizontálnom rozvrhnutí moci. Jednotlivé klany, ktorých môže byť podľa odhadov 100 až 150 a majú asi 7 000 členov, si rozdelili sféry vplyvu v Kalábrii.

Členovia ‘Ndranghety sami seba označujú výrazom ‘ndrinu a svoju organizáciu nazývajú ‘ndrina. Jej základom sú pokrvné putá, členmi sa môžu stať prakticky len rodinní príslušníci z jednotlivých klanov.

Názov ‘Ndrangheta pochádza pravdepodobne z gréckeho slova andragathía , čo sa preložiť ako hrdinstvo, mužnosť) alebo andragathos (statočný muž).

Napriek tomu že sa predpokladá, že ‘Ndrangheta bola aktívna už na začiatku 18. storočia, prvá faktická zmienka o nej pochádza až z roku 1861, keď došlo k zjednoteniu mestských štátov. Ďalšia zmienka je potom z roku 1888. Týkala sa anonymného udania na prefekta provincie Reggio di Calabria, Francesca Paternostra, a odkazovala na tajnú sektu, ktorou mala byť ‘Ndrangheta.