Hedžové fondy prestávajú fungovať, zatvárajú

LONDÝN – Najpopulárnejšia stratégia hry na akciovom trhu, ktorú používajú hedžové fondy a dlho považovaná za obojstranne výhodnú stratégiu, prestala fungovať.

Investičná spoločnosť Lansdowne Partners je nútená uzavrieť svoj hedžový fond z dôvodu straty v dôsledku pandémie koronavírusu.

Zaisťovacie fondy, alebo hedžové fondy (hedge funds) boli pôvodne koncipované ako prostriedok  ochrany ziskov na volatilnom trhu. Volatilný trh cennými papiermi je taký trh, kde kolíšu ceny.  Ich hlavnou stratégiou je rozdelenie investícií medzi nákup rôznych aktív, alebo ak chcete cenných papierov, v nádeji na rast a predaj (otvorenie krátkych pozícií) v prípade poklesu.

Tento prístup umožňuje kompenzovať časté výkyvy v  cenách: straty v niektorých pozíciách sú kompenzované ziskami v iných. V situácii príliš výraznej odchýlky od jednej zo strán však stratégia zlyhá, pretože strata na jednej z pozícií je neúmerne veľká.

Za normálnych okolností sa manažérom fondov podarí prejsť z jedného aktíva na druhé, a tým zabrániť stratám. Tento rok to bolo ťažšie kvôli panike, ktorá v dôsledku pandémie koronavírusov vyvolala veľa investorov.

Americký trh zaznamenal od začiatku roka dva šoky. Po prvé, v marci došlo k zrúteniu akcií hlavných spoločností a hlavných indexov, a preto 87% hedžových fondov zahrnutých do indexu Bloomberg utrpelo straty. Potom sa trh začal zotavovať, čo uľahčovali dva dôvody: aktívna štátna podpora a pretrvávajúce nízke sadzby, ktoré menia dlhopisy na neatraktívne nástroje.

Koncom jari a začiatkom leta americké akciové indexy vykazovali stabilný rast, a to aj napriek pokračujúcej pandémii, výbuchu nezamestnanosti a rozsiahlym protestom pri obrane čiernych. Analytici očakávajú, že rast bude pokračovať aj v budúcnosti, čo znamená, že zaujatosť bude pokračovať smerom k ziskovosti dlhých pozícií a stratám krátkych pozícií.

Súkromní aj inštitucionálni investori sú čoraz viac sklamaní z hedžových fondov čoraz viac sklamaní, pretože v nich nie je ochrana pred výkyvmi na trhu, ale v porovnaní s bežnými nástrojmi na zarábanie sú ešte rizikovejšie. Investičná spoločnosť Sloane Robinson sa chystá nasledovať príklad spoločnosti Lansdowne Partners, ktorá do konca roka oznámila zatvorenie dvoch fondov naraz.

Investori však zatiaľ nechápu, ako nahradiť hedžové fondy svojím prístupom, ktorý sa považoval za osvedčený. “Ak krátke pozície nepomáhajú počas krízy, tak čo môže vôbec pomôcť?” – pýta sa zakladateľa spoločnosti Namic Beta Investments, Andrew Beer. Opisuje súčasnú situáciu ako existenčnú investičnú krízu.

Koncom jari a začiatkom leta americké akciové indexy vykazovali stabilný rast, a to aj napriek pokračujúcej pandémii, výbuchu nezamestnanosti a rozsiahlym protestom pri obrane čiernych. Analytici očakávajú, že rast bude pokračovať aj v budúcnosti, čo znamená, že zaujatosť bude pokračovať smerom k ziskovosti dlhých pozícií a stratám krátkych pozícií.

Súkromní aj inštitucionálni investori sú z hedžových fondoch čoraz viac sklamaní, pretože v nich nie je ochrana pred výkyvmi na trhu, ale v porovnaní s bežnými nástrojmi na zarábanie sú ešte rizikovejší. Investičná spoločnosť Sloane Robinson sa chystá nasledovať príklad spoločnosti Lansdowne Partners, ktorá do konca roka oznámila zatvorenie dvoch fondov naraz.

Investori však zatiaľ nechápu, ako nahradiť hedžové fondy svojím prístupom, ktorý sa považoval za osvedčený. “Ak krátke pozície nepomáhajú počas krízy, tak čo môže vôbec pomôcť?” – pýta sa zakladateľ spoločnosti Dynamic Beta Investments, Andrew Beer. Opisuje súčasnú situáciu ako existenčnú investičnú krízu.