Ktoré peniaze dobre prenášajú nebezpečné bacily
CAMBRIDGE – Na Harvardovej univerzite v Spojených štátoch bol 29. výročný ceremoniál Antinobelovej ceny. Ceny získali 10 nových laureátov vo vedeckých odboroch. Cena má označenie IgNobel, čo je neexistujúci Ignác Nobel.
Harvard University alebo po slovensky Harvardova univerzita je najstaršia stále fungujúca univerzita na území Spojených štátov a jedna z najprestížnejších univerzít na svete, nachádzajúca sa v Cambridgei v štáte Massachusetts. Cena je venovaná fiktívnemu bratovi slávneho Alfreda Nobela – Ignácovi Nobelovi. Názov “Ig Nobel prize” je súčasne slovnou hračkou; rovnako vyslovovaní anglické skovo ignoble znamená “potupný”, “sprostý” či “nešľachetný”
Cenu za medicínu získal vedec, ktorý preukázal, že pizza môže pomôcť telu vyrovnať sa s niektorými chorobami, ale iba vtedy, ak sa v Taliansku upečie a zje.
Skupina vedcov zo Singapuru, Číny, Austrálie, Poľska, Spojených štátov a Bulharska bola ocenená za preukázanie toho, že namagnetizované mŕtve šváby sa správajú presne ako ich namagnetizované živé náprotivky.
Anticenu v oblasti chémie tento rok dostala skupina japonských vedcov, ktorí zmerali množstvo slín, ktoré denne vyprodukuje normálne päťročné dieťa.
Cenu za strojárstvo získal iránsky vedec, ktorý vynašiel zariadenie na výmenu detských plienok.
Tento rok sa cena za mier učí vedci z Veľkej Británie, Saudskej Arábie, Singapuru a USA – snažili sa odmerať úroveň potešenia ľudí keď ich poškrabkajú.
Cenu v oblasti ekonómie získali vedci z Turecka, Holandska a Nemecka – určili, v ktorej krajine sú miestne papierové peniaze najlepšie prenášajú nebezpečné baktérie.
V psychológii získal cenu nemecký vedec, ktorý zistil, že písacie pero v jeho ústach spôsobuje úsmev a robí človeka šťastnejším – a potom zistil, že to tak nie je.
Ig Nobelova cena je americké ocenenie parodujúce Nobelovu cenu. Udeľuje ich časopis Annals of Improbable Research, slovensky Anály nepravdepodobného výskumu, za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu. Komisia, ktorá ceny udeľuje, je zložená z nositeľov skutočných Nobelových cien. Odovzdávanie cien prebieha na Harvardovej univerzite a je nasledované prednáškami novo ocenených na Massachusettskom technologickom inštitúte.
Prvé Ig Nobelovej ceny boli udelené v roku 1991 za objavy, ktoré “nemôžu alebo by nemali byť opakované”. Časopis ale neskôr pozmenil definíciu ceny na ocenenie za objavy, ktoré majú ľudí “najskôr rozosmiať a potom ich donútiť zamyslieť sa”, s cieľom poukázať na to, že aj najabsurdnejšie sa javiace objavy môžu priniesť užitočné poznatky. Ročne je udeľovaných 10 cien v mnohých kategóriách, medzi ktoré patrí napriklad fyzika, chémia, fyziológia/medicína, literatúra, mier a ekonómia.
Medzi príklady patrí výskum pravidlá piatich sekúnd, objav, že ľudská prítomnosť sexuálne vzrušuje pštrosy, alebo vyhlásenie, že čierne diery spĺňajú všetky technické požiadavky, aby sa v nich nachádzalo peklo. V roku 2010 sa Andrej Konstantinovič Gejm stal prvým človekom, ktorý získal súčasne ako Nobelovu cenu, tak Ig Nobelovu cenu