WTO podporilo Rusko v spore s Ukrajinou o clá

MOSKVA – Odvolací orgán Svetovej obchodnej organizácie (WTO) podporil Rusko v spore s Ukrajinou o dusičnane amónnom a schválil minuloročné arbitrážne rozhodnutie, uviedlo vo vyhlásení ministerstvo pre hospodársky rozvoj Ruskej federácie.

Rečo o tom, že Ukrajine sa v júli 2014 zvýšila clá na dovoz tohto produktu z Ruska viac ako trikrát – až 36,03 percent. Ich ňučinnosť sa potom predĺžila o päť rokov. Na Ukrajine situácia vysvetľovali nadhodnotenými nákladmi na plyn pre ukrajinské elektrárne v porovnaní s ruskými.

Rusko začalo spor v máji 2015. Arbitrážna skupina súhlasila s argumentmi Moskvy a uznala, že Kyjev porušil normy WTO. Ukrajina nesúhlasila so svojimi zisteniami, odmietla zrušiť poplatky a odvolala sa, ale odvolací orgán potvrdil správnosť Ruska. “Dúfame, že Ukrajina okamžite odstráni spáchané porušenia medzinárodných záväzkov,” uviedlo ruské ministerstvo.

Ministerstvo pre hospodársky rozvoj tiež poznamenalo, že výsledok sporu sa netýka iba vzťahov s Ukrajinou. Súčasný rozsudok pomôže spochybniť „energetické úpravy“, ktoré EÚ používa pri antidumpingových vyšetrovaniach ruského tovaru. V súčasnosti sa v EÚ uplatňujú osobitné opatrenia proti ruskému dusičnanu amónnemu, zmesi močoviny a amoniaku, zváraným a bezšvíkovým rúrkam. Rusko začalo spor proti EÚ v máji 2015.