Čína vyháňa kryptomeny zo svojho kryptopriestoru

PEKING / NEW YORK – Boj čínskych úradov s kryptomenami a obmedzenia uložené Pekingom v tomto priemysle budú mať čoskoro pozitívny vplyv na ťažiarom a pomôžu zarobiť peniaze na spracovaní transakcií, píše CNBC.

Od mája čínska vláda zaviedla de facto zákaz ťažby a prevádzkovania kryptomien kvôli obavám z vplyvu zariadení na životné prostredie a obavám z konkurencie kryptomien pre digitálny jüan, ktorý vyvinula Čínska ľudová banka.

Až donedávna sa v Číne ťažilo asi 75 percent bitcoinov na svete. Očakáva sa, že 90 percent z nich sa presunie mimo krajiny.

Na jednej strane to môže zvýšiť náklady na ťažbu v dôsledku drahších zdrojov v iných krajinách a zvýšeného dopytu po vybavení. Na druhej strane sa celkový výpočtový výkon zahrnutý v bitcoinových transakciách nevyhnutne zníži.

To zase bude znamenať, že za každú operáciu budú môcť baníci počítať so zvýšenou odmenou. Ťažiari z iných krajín budú mať v skutočnosti zníženú konkurenciu, pretože mnoho čínskych hráčov sa nebude môcť presťahovať tvárou v tvár pandémii.