Kto je kto: Vladimír Konštantínovič Bukovskij 

Vladimír Konštantínovič Bukovskij (30. decembra 1942 Belebej – 27. októbra 2019 Cambridge ) bol ruský politický aktivista , neurofyziológ a spisovateľ. 

V 60. a 70. rokoch 20. storočia sa stal jednou z vedúcich osobností disentu , známym sa stal najmä svojou kritikou politického zneužívania psychiatrie vo vtedajšom Sovietskom zväze . Kvôli svojej angažovanosti sám strávil 12 rokov v sovietskych väzniciach, pracovných táboroch a psychiatrických liečebniach.

Do prvého stretu s úradnou mocou sa dostal v roku 1959, kedy bol vylúčený zo školy za publikáciu zakázaného časopisu. Neskôr bol niekoľkokrát hospitalizovaný v rôznych psychiatrických liečebniach. Väznený bol aj za podporu iných disidentov. V roku 1971 sa mu podarilo prepašovať na Západ dokumentáciu na zneužívanie psychiatrie proti oponentom režimu, napríklad matematikovi Elijahu Ripsovi . Následne bol odsúdený a poslaný do vyhnanstva,  zverejnené materiály však vyvolali prudkú reakciu odbornej verejnosti na Západe. Sovietsky zväz potom od niektorých kritizovaných praktík ustúpil.

 Po vyjednávaní vlád Sovietskeho zväzu a Spojených štátov amerických bol roku 1976 vymenený za čílskeho politického väzňa, generálneho tajomníka Komunistickej strany Čile Luisa Corvalána , ktorý bol uväznený po Pinochetovom puči. Vladimír Bukovský sa potom presťahoval do Cambridge v Spojenom kráľovstve , kde 27. októbra 2019 zomrel na zlyhanie srdca.

Roku 2007 súhlasil s kandidatúrou na prezidenta Ruskej federácie vo voľbe,  ktorá sa konala nasledujúceho roku . Volebná komisia ho však vyradila okrem iného preto, že v minulých desiatich rokoch nežil na ruskom území.

V roku 2010 sa stal jedným z prvých signatárov opozičnej kampane s názvom Putin musí odísť .