Kto je kto: ukrajinský podnikateľ Igor Kolomojskij

KYJEV / JERUZALEM – Igor Valerjevič Kolomojskij (13. februára 1963) je ukrajinský oligarcha, miliardár podnikateľ, politický a verejný činiteľ, poslanec.

Sám seba označil pojmom “židobandera”. Vyhlásil to o sebe, keď začal financovať ozbrojený oddiel Azov.

Zakladateľ jednej z najväčšej ukrajinskej priemyselnej a finančnej skupiny „Privat“, zastúpenej v bankovom sektore, petrochémii, hutníctve, potravinárstve, poľnohospodárstve, leteckej doprave, športe a médiách. Zaberá ôsme miesto v rebríčku najbohatších ľudí na Ukrajine (2020) s majetkom 1 miliardy dolárov. Igor Kolomijski si svojho času najal komika Vladimíra Zelenského, aby pre neho natočil seriál Sluha ľudu. Vladimír Zelenskij bol hlavným hrdinom seriálu o tom ako sa stať prezidentom Ukrajiny. Za seriál dostala jeho produkčná firma približne 40 mil. USD. Nezadanila ju, lebo mala účty v daňom raji.

Predseda Oblastnej štátnej správy Dnepropetrovsk (2. marca 2014 – 24. marca 2015).

Prezident Zjednotenej židovskej komunity Ukrajiny, viceprezident Futbalovej federácie Ukrajiny, člen Správnej rady Židovskej obce Dnepropetrovsk, bývalý šéf a do roku 2011 člen Európskej rady židovských obcí, prezident Európskej židovskej únie (EJU). Od roku 1995 má občianstvo Izraela, ktoré uviedol na londýnskom arbitrážnom súde v roku 2007, a občianstvo Cypru, čo sám potvrdil pre Rádio Liberty.

Je spolumajiteľom asi 300 firiem. Jeho banka Privat bank vyviedla peniaze z banky a kúpila za ne nehnuteľnosti v USA. Igor Kolomojskij bol kvôli tomu obžalovaný v USA.

Dňa 19. mája 2020 sa ukrajinský oligarcha Igor Kolomojskij stal obžalovaným v trestných veciach, je vyšetrovaný americkým federálnym súdom v prípade prania špinavých peňazí v USA.