Kto je kto: novinár Seymour Myron ” Sy ” Hersh

Seymour Myron ” Sy ” Hersh sa narodil 8. apríla 1937. Je to americký investigatívny novinár a politický publicista.

Hersh prvýkrát získal uznanie v roku 1969 za odhalenie masakru v My Lai a jeho utajovania počas vojny vo Vietname , za čo získal v roku 1970 Pulitzerovu cenu za medzinárodné spravodajstvo . Počas 70. rokov Hersh pokrýval škandál Watergate pre The New York Times a odhalil tajné bombardovanie Kambodže.

V roku 2004 informoval o zlom zaobchádzaní americkej armády so zadržanými vo väznici Abu Ghraib . Získal tiež dve ceny National Magazine Awards a päť cien Georgea Polka . V roku 2004 získal Cenu Georgea Orwella . 

Hersh obvinil Obamovu administratívu z klamstva o udalostiach okolo smrti Usámu bin Ládina a spochybnil tvrdenie, že Asadov režim použil chemické zbrane na civilistov v sýrskej občianskej vojne . Obe tvrdenia vyvolali kontroverziu.

Hersh sa narodil 8. apríla 1937 v Chicagu litovským židovským rodičom hovoriacim jidiš , ktorí emigrovali do USA z Litvy a Poľska a prevádzkovali čistiareň v chicagskej štvrti Austin . Po absolvovaní štúdia histórie na Chicagskej univerzite Hersh zistil, že má problémy nájsť si prácu. Pred prijatím na právnickú fakultu University of Chicago začal pracovať vo Walgreens , ale čoskoro bol vylúčený pre zlé známky. 

Po krátkom návrate do Walgreens začal Hersh svoju kariéru v žurnalistike ako copyboy, potom policajný reportér pre City News Bureau of Chicago v roku 1959. Bol šéfredaktorom The Southwest Suburbanite v Oak Lawn, Illinois . Potom začal krátkotrvajúci predmestský denník The Evergreen Reporter . Potom sa rozhodol presťahovať do Washingtonu, DC . Neskôr sa stal korešpondentom United Press International v Južnej Dakote .

V roku 1963 sa stal korešpondentom Associated Press . Počas práce vo Washingtone sa Hersh prvýkrát stretol a spriatelil s IF Stoneom , ktorého týždenník IF Stone’s Weekly slúžil ako počiatočná inšpirácia pre Hershovu neskoršiu prácu. Práve v tomto období si Hersh začal formovať svoj investigatívny štýl, často odchádzal z plukovných tlačových brífingov v Pentagone a vyhľadával osobné rozhovory s vysokými dôstojníkmi. Po nezhode s redaktormi v AP, keď trvali na zmiernení príbehu o práci americkej vlády na biologických a chemických zbraniach, Hersh opustil AP a predal svoj príbeh The New Republic . V prezidentských voľbách v roku 1968 pôsobil ako tlačový tajomník pre kampaň senátora Eugena McCarthyho .

Po odchode z McCarthyho kampane sa Hersh vrátil k žurnalistike ako nezávislý autor pokrývajúci vojnu vo Vietname . V roku 1969 dostal Hersh tip od Geoffreyho Cowana z The Village Voice , ktorý sa týkal poručíka armády, ktorý bol postavený pred vojenský súd za zabíjanie civilistov vo Vietname. Jeho následné vyšetrovanie, ktoré bolo predané Dispatch News Service , sa objavilo v 33 novinách a odhalilo masaker v My Lai , pričom mu v roku 1970 vyniesla Pulitzerovu cenu . 

Hershov článok z roku 1974, ktorý tvrdí, že CIA porušila svoju chartu špehovaním protivojnových aktivistov , sa považuje za faktor prispievajúci k vytvoreniu cirkevného výboru .