KYJEV – Pavel Ivanovič Lazarenko, narodený 23. januára 1953, v obci Karpovka, v okrese Kryvoj Rog, v Dnepropetrovskom kraji, v Ukrajinskej Sovietskej socialistickej republike je ukrajinský štátnik, predseda vlády Ukrajiny 1996 – 1997. Korupčník. Doktor ekonómie.
Federálny súd v San Franciscu, ktorý sa skrýval pred ukrajinskou justíciou v Spojených štátoch, kde bol odsúdený na deväť rokov väzenia a pokuta 10 miliónov dolárov za „finančné pochybenie“, ho uznal vinným z korupcie, prania špinavých peňazí, vydierania a podvodu. Viac ako 8 rokov strávil v americkom väzení za podvody a pranie špinavých peňazí.
Podľa expertov OSN a Svetovej banky Lazarenko ako predseda vlády ukradol asi 200 miliónov dolárov. Podľa Ukrajiny Lazarenko nezákonne previedol do USA viac ako 320 miliónov dolárov, americkému súdnictvu sa podarilo preukázať prevod len 114 miliónov dolárov, ktoré americké úrady vrátili Ukrajine.
Od septembra 1995 prvý podpredseda vlády a od mája 1996 predseda vlády Ukrajiny. Obdobie jeho prezidentovania sa nieslo v znamení zavedenia národnej meny – hrivny. Je potrebné poznamenať, že pod jeho záštitou Ukrajinská korporácia United Energy Systems Corporation pod vedením Julie Tymošenkovej v skutočnosti monopolizovala dodávky plynu pre väčšinu veľkých priemyselných podnikov v krajine a postupne, prepletením barterových reťazcov, dostala ich aktivity pod kontrolu. “V roku 1995 sa Pavel Lazarenko stal prvým podpredsedom vlády a prezident začal počúvať len jeho,” povedal Rudkovskij Nikolaj Nikolajevič, ktorý v tých rokoch pracoval v prezidentskej administratíve.
Pavel Lazarenko, ktorý bol v máji 1996 vymenovaný za ukrajinského premiéra, pracoval vo funkcii len niečo vyše roka – v júli 1997 ho ukrajinský prezident Leonid Kučma odvolal, načo sa Lazarenko pridal k opozícii proti Kučmovi a v roku 1998 jeho strana viedla „Spoločenstvo “ prešiel do Najvyššej rady. Jeho hlavným úspechom vo funkcii predsedu vlády bola „stabilizácia ekonomiky krajiny, sedemnásobné zníženie inflácie za jeden rok“.
Poznamenal, že vláda, ktorej šéfoval, spustila balík liberálnych daňových reforiem, ktoré podľa neho “zámerne zlyhali v proprezidentských silách”. Podľa oficiálnej verzie z tých rokov Julia Tymošenková a jej spoločnosť „United Energy Systems of Ukraine“ vďačili za svoj komerčný úspech Pavlovi Lazarenkovi koncom 90. rokov. 9. februára 1999 generálny prokurátor Ukrajiny žiadal, aby Najvyššia rada zbavila Lazarenka poslaneckej imunity, 15. februára Lazarenko opustil krajinu a 17. februára 310 poslancov zo 450 hlasovalo za zbavenie poslaneckej imunity Lazarenka. a súhlasil s jeho zatknutím. Do zatknutia Lazarenko „vypral“ 20 miliónov. Najmä kúpil sídlo známeho amerického filmového herca Eddieho Murphyho za takmer 6 miliónov dolárov.