Kto bude trpieť výpredajom dlhopisového trhu?
NEW YORK – S kolapsom cien a rastom výnosov na desaťročné maximá sa tieto segmenty finančného systému môžu dostať pod tlak.
S kolapsom cien a rastom výnosov na desaťročné maximá sa tieto segmenty finančného systému môžu dostať pod tlak
Výpredaje na globálnych dlhopisových trhoch vytlačili náklady na pôžičky na najvyššiu úroveň za desať alebo viac desaťročí. To by mohlo viesť k veľkým stratám pre banky, poisťovne, penzijné fondy a správcov aktív, ktorí držia bilióny dolárov štátneho a podnikového dlhu po tom, čo v posledných rokoch zvýšili nákupy. Politici a investori sa obávajú, že nedávne zmeny by mohli spôsobiť vážne škody rôznym segmentom finančného systému.
“Sledujeme to…veľmi pozorne, aby sme videli akékoľvek narušenia,” povedal Salman Ahmed, globálny šéf makro vo Fidelity International.
Podľa Matthewa Andersona, analytika z dlhopisovej firmy Trepp, nominálne straty na najnepriehľadnejšej časti portfólia dlhopisov amerických bánk sa blížia k 400 miliardám USD, čo je historický rekord, ktorý je o 10 % vyšší ako vrchol zo začiatku tohto roka. viedli ku kolapsu Silicon Valley Bank (SVB).
Väčšina bánk, najmä tie najväčšie, nič nepredá a teda nebudú musieť evidovať straty.
Ale marcový kolaps amerického veriteľa SVB strednej triedy prinútil regulátorov a investorov preorientovať sa na riziká skryté v dlhopisových portfóliách bánk.
SVB, ktoré prijalo veľké vklady od fondov rizikového kapitálu, zvýšilo investície do portfólia vysoko hodnotených štátnych cenných papierov v hodnote 120 miliárd USD. Po prudkom zvýšení sadzieb v minulom roku však hodnota portfólia klesla o 15 miliárd USD, čo bolo takmer porovnateľné s celkového kapitálu banky a vďaka tomu bola banka zraniteľná voči vlne hromadných výberov vkladov.
Vyššie sadzby zároveň povzbudzujú vkladateľov k prevodu prostriedkov, čím nútia banky platiť za vedenie účtov, čo v konečnom dôsledku znižuje zisky. Akcie regionálnej banky Western Alliance Bancorp so sídlom vo Phoenixe, ktorá podobne ako SVB obsluhuje startupy, ktoré potrebujú financovanie, klesli o 20 % po tom, čo výnosy dlhopisov začali koncom augusta opäť rásť.
Bank of America vykázala najhoršie výsledky spomedzi veľkých bánk. Akcie BofA, ktorých nerealizované straty dosiahli na konci druhého štvrťroka takmer 110 miliárd USD, čo je najväčšia zo všetkých bánk v USA, v stredu dosiahli 52-týždňové minimum tesne pod 26 USD. Celkovo akcie najväčších amerických bánk, merané indexom KBW Nasdaq Bank, za posledný mesiac klesli v priemere o 8,5 %, čím sa z portfólií investorov vymazali desiatky miliárd dolárov.
Na porovnanie, v prvom polroku sa vplyv na európskych veriteľov znížil zo 100 b.p. p až 80 b. čiastočne v reakcii na to, že banky znížili svoje portfóliá dlhopisov. Graham však očakáva, že dopad bude väčší, keď banky zverejnia čísla za tretí štvrťrok. Po páde SVB Európska centrálna banka vypracovala celoodvetvovú štúdiu, aby určila vystavenie bánk eurozóny rýchlo rastúcim úrokovým sadzbám a aby pochopila, ako by sa riziko mohlo rozšíriť do iných sektorov.
Výsledky zverejnené v júli ukázali, že 104 bánk pod dohľadom ECB vo februári spoločne utrpelo čisté nerealizované straty zo svojich dlhopisových portfólií vo výške 73 miliárd EUR. V najhoršom prípade podľa záťažových testov regulátora by sa tieto straty zvýšili o ďalších 155 EUR. miliardy
“To by sa malo považovať za nepravdepodobný hypotetický výsledok, pretože portfóliá bánk s amortizovanými nákladmi musia byť držané do splatnosti, pričom… banky zvyčajne používajú repo operácie a iné zmierňujúce opatrenia pred likvidáciou dlhopisových pozícií,” uviedla ECB.
Životné poisťovne sú veľkými držiteľmi dlhopisov, ktoré používajú na krytie záväzkov, ako sú dôchodkové záväzky. Ich akcie dostali veľký zásah po páde SVB.
Poisťovne môžu často držať dlhopisy do splatnosti, aby prečkali pokles trhu, pričom vyššie úrokové sadzby zvyčajne zvyšujú úroveň ich solventnosti. Problém je však v tom, že rýchlo rastúce sadzby povzbudzujú zákazníkov, aby investovali do dlhodobých produktov, čo núti poisťovne predávať dlhopisy a iné podobné aktíva so stratou.
Najhorší scenár predpokladá, že „správanie poistencov sa zmení takým spôsobom, že poisťovatelia sú nútení stať sa predávajúcimi,“ povedal Douglas Baker, riaditeľ Fitch Ratings.
Európski poisťovatelia vrátane Generali informovali začiatkom roka o náraste poistných zmlúv v krajinách ako Taliansko a Francúzsko, najmä v prípade poistiek predávaných prostredníctvom bánk, keď je väčšia pravdepodobnosť, že zákazníci prejdú na iné aktíva. Generali uviedla, že situácia sa v druhom štvrťroku zlepšila.
Pád malej talianskej poisťovne Eurovita, financovanej britskou private equity spoločnosťou Cinven, bol ďalším dôkazom problémov. Regulačný úrad tento rok zaviedol špeciálne kontroly po tom, ako rastúce nerealizované straty v dôsledku rýchleho zvyšovania sadzieb spolu s „nedostatočným riadením rizík“ podľa talianskej centrálnej banky viedli k nedostatku kapitálu.
Tlak na trhoch s podnikovými dlhopismi tiež narastá, keďže výnosy vládnych dlhopisov stúpajú, čo zaťažuje náklady spoločností na pôžičky. Priemerný výnos z amerických podradných dlhopisov tento týždeň vzrástol nad 9,3 %, z menej ako 9 % na konci septembra a 8,5 % pred mesiacom.
Na druhej strane sa zvýšila aj prémia, ktorú dlžníci s nízkym ratingom platia nad vládu USA za vydanie dlhu – barometer rizika nesplatenia. Zmeny sú výraznejšie na najrizikovejšom konci úverového spektra: V utorok vzrástol priemerný spread pre dlhopisy s hodnotením „CCC alebo nižšie“ najviac za deň od marca, keď turbulencie v bankovom sektore podnietili obavy zo sprísnenia úverových štandardov.
Mnoho spoločností tiež odložilo refinancovanie dlhu po tom, čo využili ultranízke úrokové sadzby na začiatku pandémie, čo im umožnilo požičiavať si lacno a posúvať splatnosti. Mnohé dlhy však budú splatné v rokoch 2025-26 a emitenti nevyžiadaných pôžičiek s pohyblivou úrokovou sadzbou už pociťujú dôsledky sprísňujúcej sa politiky americkej centrálnej banky.
Rastúce výnosy „vyvíjajú väčší tlak na spoločnosti alebo nehnuteľnosti s vysokým pákovým efektom,“ povedal Greg Peters, spoluvedúci pre investície v PGIM Fixed Income. “Uvidíte… vyššie než normálne defaulty a problémy so sadzbou, pretože tieto spoločnosti, ktoré skutočne z veľkej časti prežili čiastočne vďaka lacnému financovaniu, začnú ochabovať.”
Perspektíva vyšších úrokových sadzieb na dlhšie obdobie je zlou správou pre trh private equity. Počet obchodov už za posledných 12 mesiacov klesol, keďže spoločnosti odkupujúce akcie čelia vplyvom rastúcich nákladov na pôžičky.
„Súkromný kapitál je už dlho synonymom pre odkupy s pákovým efektom, takže je logické, že časť s pákovým efektom je pre súčasné alebo potenciálne portfóliové spoločnosti nákladnejšia,“ povedal Haakon Blakstad, obchodný riaditeľ spoločnosti Validus Risk Management.
Spomalenie obchodovania sťažuje spoločnostiam predaj aktív a vyplácanie investorov. Pre firmy je zároveň čoraz ťažšie splácať svoje dlhy. Výskumníci z Carlyle Group varovali, že rastúce náklady na dlh prudko znížili pomery úrokového krytia na trhu so súkromným kapitálom, čo je metrika, ktorú mnohí veritelia a ratingové agentúry používajú na určenie, či spoločnosti dokážu splácať dlh s prevádzkovými ziskami.
Spolu s infláciou a spomaľujúcou sa ekonomikou by to mohlo spôsobiť, že viac spoločností financovaných spätným odkupom akcií sa dostane do problémov. Rastúce dlhodobé úrokové sadzby budú tiež vyvíjať tlak na oceňovanie súkromných nehnuteľností, kde sa firmy ako Blackstone a Brookfield stali jednými z najväčších vlastníkov nehnuteľností na svete.
Súkromný majetok sa tradične oceňuje pomocou referenčných sadzieb na obdobie 10 a viac rokov, ktoré až do posledných mesiacov nerástli tak výrazne ako krátkodobé sadzby. Ak dlhodobé sadzby zostanú vysoké počas dlhšieho obdobia, mohlo by to prinútiť vlastníkov nehnuteľností, aby opäť znížili odhadované hodnoty, pretože v nasledujúcich rokoch budú splatné bilióny dolárov.
(Podľa materiálov denníka The Financial Times)