Kryptomeny môžu za desať rokov úplne zničiť banky
WASHINGTON – Kryptomeny by mohli v najbližšom desaťročí zničiť obchodný model bánk, uviedol profesor Stanford University Darrell Duffy. Verí, že dôvodom bude nízka úroková miera z vkladov, uvádza Stanford Business.
„Nové platobné systémy spôsobia väčšiu konkurenciu. Ak majú spotrebitelia rýchlejšie spôsoby platby a predajcovia majú okamžitý prístup k výnosom z predaja bez banky, nikto nebude mať peniaze na bankových účtoch, ktoré platia mimoriadne nízky úrok z vkladov, “vysvetlil profesor.
Duffy dodal, že banky majú vysoký príjem, platia malý úrok z vkladov a účtujú vysoké poplatky z kreditných kariet. Digitálne platobné systémy nemajú také nedostatky.
Dňa 15. októbra do siete bitcoinov niekto previedol 933 miliónov dolárov, provízia za prevod bola nižšia ako 4 doláre.
Prvá kryptomena, s ktorou sa začalo obchodovať, bol Bitcoin 3. januára 2009. Bol vytvorený prvý blok v blockchaine (reťazi blokov) tzv. Bitcoin Genesis Block) a za jej autora sa považuje človek s prezývkou Satoshi Nakamoto. Táto osoba v reálnom živote neexistuje a môže ísť pokojne aj o skupinu ľudí).
Onedlho nato nasledovali ďalšie kryptomeny: Litecoin v 2011, Namecoin v 2011, Xrp v 2012, Peercoin v 2013 atď.
Pri porovnaní kryptomeny s klasickými menami ako napríklad USD, EUR, CZK, je základný rozdiel v tom, že žiadna skupina alebo indivíduum nemôže zvýšiť množstvo kryptomeny v obehu (pri súčasných klasických menách naopak zvyšuje počet peňazí v obehu centrálna banka a komerčné banky podľa vlastného uváženia). V prípade Bitcoinu je počet daný na pevných 21 miliónov Bitcoinov (presne je to 20 999 999,9769).
Ak by sa chcel zvýšiť počet Bitcoinov, tak je to možné jedine vytvorením novej samostatnej vetvy („forknutie“ Bitcoinu) a musela by ju (nový Bitcoin protokol, napr. Bitcoin 2.0) začať akceptovať väčšina používateľov. V tomto prípade by už ale pravdepodobne išlo o novú “menu”. Záleží samozrejme na uhle pohľadu a kritériách pri posudzovaní a ani experti na Bitcoin a kryptomeny sa v tejto otázke celkom nezhodujú. Pokojne by sa mohlo stať, že by určitá skupina ľudí používala terajší Bitcoin a ďalšia Bitcoin 2.0.
Kryptomeny okrem toho nepoznajú hranice a regulácie klasických peňazí.