V Rusku bude od pondelka nižší základný úrok

MOSKVA – Ruská centrálna banka znížila diskontnú sadzbu o 50 percentuálnych bodov a aktualizovala prognózu inflácie na rok 2019. Odborníci pre médiá povedali, ako výsledky októbrového zasadnutia centrálnej banky ovplyvnia dolár a finančné trhy. Diskoná sadzba bude od pondelka 28.októbra 2019 6,5%.

Diskontná sadzba je druh úrokovej sadzby, za ktorú poskytuje centrálna banka úvery komerčným bankám. Následne komerčné banky poskytujú úvery obyvateľstvu, firmám alebo obciam s úrokovou sadzbou, ktorá sa odvíja od výšky diskontnej sadzby. Nižšia diskontná sadzba zvyšuje dopyt po úveroch, jej zvyšovanie dopyt po úveroch tlmí.

Ruská centrálna banka znížila svoju kľúčovú sadzbu o 0,5 percentuálneho bodu zo 7% na 6,5%. Regulátor už tento rok sadzby znížil trikrát o štvrť percentuálneho bodu. Bolo to možné vďaka nižšej inflácii a pomalšiemu hospodárskemu rastu. Dnešné zníženie kľúčovej sadzby bolo štvrté od začiatku roka.

Eľvira Naibulina

Hlavnou fasádou októbrového stretnutia trhu bolo, do akej miery by Ruská banka znížila sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu. alebo 0,5 pp Väčšina ekonómov skúmaných spoločnosťou Reuters predpovedá zníženie sadzby o 0,25 pb na 6,75%. Okamžité zníženie na 6,5% očakávalo iba osem z 27 expertov. Jeden analytik povolil, aby sadzba zostala nezmenená.

Centrálna banka tiež revidovala svoje prognózy týkajúce sa ruského hospodárstva napriek skutočnosti, že stretnutie nebolo podporné a nezahŕňalo aktualizáciu prognóz. Po stretnutí Bank of Russia upravila prognózu inflácie na celý rok 2019 smerom nadol zo 4–4,5% na 3,2–3,7%.

V rozhovore s CNBC predseda centrálnej banky Eľvira Nabiullina potvrdila pripravenosť Ruskej banky naďalej rozhodujúcim tempom naďalej znižovať kľúčovú sadzbu. Odmietnutie miernych mier zníženia sadzieb bolo možné vďaka rýchlejšiemu spomaleniu inflácie, ako sa očakávalo.

Cieľ inflácie už bol splnený. Ročný nárast cien do 21. októbra už dosiahol 3,8%, aj keď v júli bol nárast cien 4,6%, uviedol Maxim Petronevich, hlavný ekonóm Otkritie Bank. Ukazovateľ môže klesnúť na 2,5 – 3% už začiatkom budúceho roka, čo je výrazná odchýlka od cieľovej miery inflácie centrálnej banky 4%, dodal expert.

Federálny rezervný systém USA a ďalšie významné centrálne banky na svete sú nastavené na zníženie kľúčových sadzieb, inflácia v Rusku sa spomaľuje a volatilita rubľa klesla. Ruskej banke to umožní znížiť úrokové sadzby o 0,5 percentuálneho bodu. na nasledujúcom decembrovom zasadnutí, ktorý bol prijatý do Raiffeisenbank. Spoločnosť Goldman Sachs očakáva budúci rok zníženie sadzieb na 5,5%. V takom prípade sa sadzba Bank of Russia vráti na úroveň roku 2013.

Fotografia: International Monetary Fund.