Krajiny G7 odsúdili vojenský konflikt na Ukrajine

NEW YORK – Lídri krajín „veľkej sedmičky“ (Nemecko, Veľká Británia, USA, Kanada, Francúzsko, Taliansko a Japonsko) sú odhodlaní prinútiť Rusko zaplatiť za zničenie kritickej infraštruktúry Ukrajiny a priviesť prezidenta Ruskej federácie, Vladimir Putin pred spravodlivosťou.

Lídri krajín G7 potvrdzujú svoju neochvejnú podporu a solidaritu s Ukrajinou tvárou v tvár súčasnej ruskej agresívnej vojne, ubezpečujú, že táto podpora bude trvať dovtedy, kým to bude potrebné, uvádza sa vo vyhlásení lídrov zverejnenom na webovej stránke Európskej rady .

“Odsudzujeme pokračujúce neľudské a brutálne útoky Ruska zamerané na kritickú infraštruktúru, najmä zariadenia na zásobovanie energiou a vodou, a mestá po celej Ukrajine, a pripomíname, že nevyberané útoky a útoky na civilistov alebo civilné objekty predstavujú vojnový zločin,” uvádza sa vo vyhlásení.

 

Lídri G7 tiež odsudzujú tých, ktorí podporujú Putinovu nezákonnú vojnu proti Ukrajine.

“Zaviazali sme sa pomôcť Ukrajine pri oprave, obnove a ochrane jej kritickej energetickej a vodnej infraštruktúry. Pomôžeme Ukrajine splniť potreby zimnej prípravy, budeme pokračovať v podpore občianskej odolnosti Ukrajiny a ďalej posilníme naše úsilie počas medzinárodnej konferencie 13. v Paríži“, – zdôrazňuje vyhlásenie.

“Sme rozhodnutí, že Rusko by malo v konečnom dôsledku zaplatiť za obnovu kritickej infraštruktúry poškodenej alebo zničenej počas jeho brutálnej vojny,” uvádza sa vo vyhlásení.

Lídri „Veľkej sedmičky“ poznamenávajú, že za spáchané vojnové zločiny a iné zverstvá nemôže existovať žiadna beztrestnosť.

“Prezidenta Putina a páchateľov postavíme pred súd v súlade s medzinárodným právom. Opakujeme, že nezodpovedná jadrová rétorika Ruska je neprijateľná a že akékoľvek použitie chemických, biologických alebo jadrových zbraní bude mať vážne následky,” uvádza sa vo vyhlásení.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.