Kontajnerové letiská na pristátie v ťažkých terénoch

BANSKÁ BYSTRICA – V Banskej Bystrici vznikajú kontajnerové riešenia, ktoré využívajú krajiny z celého sveta.

MSM Banská Bystrica je dcérska spoločnosť dubnickej zbrojovky MSM GROUP, inofmroval o tom Michal Krajčír výkonný riaditeľ W.R.P.R.

Firma W. R. P. R. je  súčasťou holdingu Czechoslovak Group vďaka 60-ročnému know-how vyrába mobilné letiská, ktoré je možné rozložiť prakticky kdekoľvek. Vďaka nim tak dokáže pristáť lietadlo či vrtuľník aj v miestach, kde to podmienky nedovoľujú. Naposledy pritom kontajnerové riešenia banskobystrické MSM exportovalo do krajín Európskej Únie, ale aj do Azerbajdžanu, Senegalu či Indie.

Špecializujeme sa prevažne na výrobu kontajnerových riešení a jedným z nich je práve mobilné letisko, ktoré svojim spôsobom patrí medzi svetové unikáty. Svedčí o tom aj neustály záujem klientov z celého sveta. Naše mobilné letové veže sme za uplynulé roky dodávali do Indie či ďalších ázijských krajín, ale i do Európy či Afriky,“ uviedol Michal Dojčan, riaditeľ spoločnosti MSM Banská Bystrica a dodáva: „Vďaka nášmu bohatému know-how, ktoré vyplýva z histórie spoločnosti, vieme vyrobiť takpovediac letisko na kľúč, vďaka čomu môžu pristávať lietadlá či vrtuľníky prakticky kdekoľvek, kde si klient tento systém rozmiestni.“

Riešenie pritom pozostáva z viacerých modulov, ktoré zahŕňajú mobilnú vežu na riadenie letovej prevádzky, mobilný heliport, vzletovú a pristávaciu dráhu, komunikačný, navigačný a informačný systém či napríklad kancelárske, oddychové, sociálne a ubytovacie zariadenie, ale aj systém objektovej a fyzickej bezpečnosti. Práve mobilná riadiaca veža je spomedzi celého riešenia rýdzo slovenským unikátom, vyrábaným Slovákmi. „Vyrábame ju v troch štandardizovaných verziách. V zloženom stave sa zmestí do dopravného lietadla C-130J Hercules, takže môže byť použitá nielen v civilnom segmente, ale aj vo vojenskom letectve,“ zdôrazňuje jej benefity Michal Dojčan.

MSM Banská Bystrica patrí medzi spoločnosti, ktoré sa venujú civilnému obrannému priemyslu už viac ako 60 rokov. Okrem mobilného letiska a jeho súčastí vyrába podporné riešenia pozemnej navigácie či špeciálne kontajnery s rôznym využitím v zdravotníctve, pre potreby policajného, alebo hasičského zboru ako zdroje energie či úložisko techniky. Vo výrobnom programe sú zavedené aj kontajnery s veľmi sofistikovanou vnútornou inštaláciou pre špeciálne využitie v armádach NATO vrátane ozbrojených síl SR, alebo  Švédskych ozbrojených silách (SAF).