Komunista Sergej Gavrilov si sadol tam kde nemal, a vyvolal tým medzinárodný konflikt a protesty
V Gruzínsku, druhý deň pokračujú masové protesty, ktoré viedli k odstúpeniu predsedu parlamentu. Dôvodom pre nich bola návšteva poslanca Štátnej dumy Sergeja Gavrilova. Kto to je?
Gavrilov viedol ruskú delegáciu na Medziparlamentnom zhromaždení pravoslávnej cirkvi v Tbilisi.
Ako sa začal konflikt? Poslanci opozície Elena Choštaria, Georgij andelaki a Sergo Ratiani z „Európskeho Gruzínska“ sa priblížili k stolu, kde sedel ruský zástupca, a povedali, že mu nedovolia, aby sa zúčastnil na stretnutí. Ďalší poslanec Achakij Bobochidze nalial vodu na ruských predstaviteľov. Poslanec Zakaria Kutsnašvili z vládnej strany “Gruzínsky sen” a Ada Maršania z Aliancie vlastencov, ktorá ho podporuje, sa pokúšali ukľudniť výtržníkov, nazvali ich provokatérmi a požiadali ochranu, aby ich vyviedli.
Na schôdzi Medziparlamentného zhromaždenia pravoslávia (MAP) bola vyhlásená prestávka. Neskôr bola úplne zrušená. Ruskú delegáciu poslali do hotela, ale oni tam nezostali sami. Nedali im pokoj. Rozhorčení ľudia prišli k dverám hotela a požadovali ospravedlnenie. Potom museli poslancov rýchlo vyviezť na letisko, ale aj na ceste z dverí do minibusu, obklopení strážcami, mali čas vyliať na nich vodu a hádzať do nich fľaše. Potom sa vzrušený dav presunul smerom k parlamentu, kde došlo k stretom s políciou – ale z celkom odlišných dôvodov.
Miestna opozícia bola pobúrená, že komunistický poslanec sedel v kresle predsedu parlamentu a hovoril rusky. Potom sa v Tbilisi začali masové protesty. V piatok 21. júna 2019 vystúpil hovorca gruzínskeho parlamentu Irakli Kobachidze a deň predtým, ako sa demonštranti pokúsili zaútočiť na budovu zákonodarcu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí odporučilo, aby sa občania „v záujme svojej osobnej bezpečnosti zdržali cestovania do Gruzínska“. V Ruskej federácii je známy výrok Borisa Jeľcina, ktorý na jednom rokovaní presadil ministrov a povedal vetu: “Nie tak si si sadol!”
Vladimir Putin podpísal dekrét o zákaze leteckých spoločností z 8. júla na prepravu ruských občanov do Gruzínska. Spoločnosti prestali predávať vstupenky. Cestujúcim, ktorí si ich už kúpili, sú ponúkané vstupenky na skoršie lety. Gruzínske spoločnosti ešte nerozhodli, ako postupovať.
Putinov dekrét podpísaný v piatok 21. júna 2019 tiež nariaďuje vláde, aby prijala opatrenia na návrat ruských občanov a ich batožiny z Gruzínska do ich vlasti.
“Odporúča sa krajanom, ktorí sa nachádzajú v Gruzínsku, aby sa vrátili do Ruska pred 8. júlom. Cestujúcim bude ponúknutá zmena cestovných lístkov na lety ruských spoločností na skoršie obdobia bez finančných strát,” povedal novinárom zástupca podpredsedu vlády Maxim Akimov.
“V súčasnosti spoločnosti o tom informujú svojich zákazníkov,” dodal. “Niektorí z nich sú pripravení stiahnuť Rusov po 8. júli, ale cez letiská Arménska a Severného Osetska.”