Koľko družstiev pôsobí v Kazašskej republike

ASTANA – V Kazachstane je 268,3 tisíc roľníckych fariem. Informoval o tom senátor pán Saken Kalanovič Arubaev.

Pán Saken Kalanovič Arubaev je člen Senátu parlamentu Kazašskej republiky z regiónu Žambyl. Člen výboru pre agrárne otázky, environmentálny manažment a rozvoj vidieka.

Od roku 1995 sa v krajine formuje legislatívny rámec, zmenili sa prístupy a princípy vzniku a fungovania poľnohospodárskych družstiev. V roku 2015 bol prijatý zákon „O poľnohospodárskych družstvách“. V období rokov 2017 až 2019 vzniklo v republike 2 840 poľnohospodárskych družstiev, teraz ich je 3 248. Podľa ministerstva pôdohospodárstva z 3 248 registrovaných poľnohospodárskych družstiev 60 % neplatilo dane alebo bolo úplne nečinných, uviedol pán Saken Kalanovič Arubajev na rozšírenom zasadnutí Výboru pre agrárne otázky, environmentálny manažment a rozvoj vidieka.

Tento rok bolo pridelených 100 miliárd tenge pre 400 poľnohospodárskych družstiev vytvorených v rámci programu Auyl Amanaty a 370 miliárd tenge pre 543 poľnohospodárskych družstiev prostredníctvom Agricultural Credit Corporation JSC. Dnes je však v krajine 268,3 tisíc roľníckych fariem. Táto okolnosť naznačuje, že práce na konsolidácii roľníckych fariem napredujú slabo,“ zdôraznil senátor.

Aul Amanaty je štátny mechanizmus financovania poľnohospodárstva. Hlavné smery financovania projektu “Auyl Amanaty”: 1) projekty súvisiace s výrobným priemyslom; 2) rozvoj rastlinnej výroby; 3) vybavenie pre poľnohospodárske družstvá; 4) rozvoj chovu hospodárskych zvierat; 5) podnikateľské projekty v iných oblastiach; Základné podmienky úveru: splatnosť mikropôžičky do 5 rokov; pre projekty v oblasti chovu hospodárskych zvierat do 7 rokov.