Diskusia o súčasnej situácii v regióne Donbasu

Finančné noviny prinášajú prepis televíznej diskusie “Veľká hra”, ktorú moderuje Dmitrij Simes riaditeľ Centra národných záujmov založeného Richardom Nixonom (Center for the National Interest) a vydavateľ časopisu The National Interest .

Diskusia bola 22. februára 2022.

Hosťami relácie boli  pán Jevgenij Bužinskij, vedúci Centra politických a vojenských štúdií Fakulty svetovej politiky Moskovskej štátnej univerzity, generálporučík v zálohe; pán Konstantin Zatulin, prvý podpredseda Výboru Štátnej dumy Ruskej federácie pre záležitosti SNŠ, euroázijskú integráciu a vzťahy s krajanmi; pán Konstantin Remčukov, šéfredaktor ruského denníka Nezavisimaja Gazeta a Vadim Karasev, riaditeľ Inštitútu pre globálne stratégie z Ukrajiny.

Aká je reakcia Washingtonu na ruské kroky v oblasti Donbasu?

Dmitri Simes: Biely dom a Kongres zbežne preštudovali prejav Putina, ale nepreskúmali jeho detaily. Prejav bol dlhý a zložitý. Nevedia, čo sa bude diať po presune ruských vojsk do samozvaných republík. Do akej miery napätie vytvorené ruskými manévrami bude minulosťou. Prvá predbežná reakcia je znepokojenie, v istej miere zloba, a v určitej miere vydýchnutie.

Začnem z vydýchnutia. Báli sa horšieho. Báli sa, že ruské ozbrojené sily z  niekoľkých smerov vstúpia na územie Ukrajiny a budú sa pohybovať smerom ku Kyjevu, na Kyjev a ukrajinské mestá sa posypú ruské rakety a bomby. Keď sa nič podobné nestalo a bolo oznámené o ďalšom zblížení s týmito republikami, ktoré ako mieni Washington sa nachádzali už pod ruskou kontrolou.

Znepokojenie bolo preto, lebo Rusko urobilo krok, ktorý mu aktívne neodporúčali. Pripomínali mu, že existujú pravidlá, ktoré vylučujú pohyb v rámci diplomacie. Rusko ešte raz ukázalo, že nebude počúvať Západ. To uráža ego tých, ktorí chceli vidieť svet riadený USA, NATO a EÚ. Čo ale príde nevieme. Videli sme prvé dejstvo.

Jevgenij Bužinskij: Všetko závisí od Ukrajiny. Prezident Putin nariadil zabezpečiť bezpečnosť  Luhanskej ľudovej republiky a Doneckej ľudovej republiky. Ak bude pokračovať ostreľovanie a zabíjania civilistov ukrajinskými silami, bude nevyhnutné zasiahnuť a ruská vojenská skupina vstúpi do regiónu Donbasu. Ak ukrajinské vedenie vypočuje požiadavku prezidenta skončiť s bombardovaním, čo robili niekoľko posledných dní, vtedy sa môže všetko upokojiť. Rusko má teraz možnosti posilniť zoskupenie. Nemusí vstupovať na územie. Môže poskytnúť zbrane, aby posilnilo napríklad systém protivzdušnej obrany separatistov. Je možné poskytnúť a umiestniť tam kanóny ďalekého dostrelu.

Okrem toho mali by byť uzavreté dohody o stálej prítomnosti ruskej armády v regióne, o ruských vojenských základniach. Nebudú mať veľa členov, ale bude poistky kvôli Ukrajincom, aby nepokračovali v ostreľovaní. Ak Ukrajinci budú preferovať vojenské riešenie a cestu, budú sa pohybovať s cieľom prieniku, vtedy budú skutočné zásahy. Ruský vojak je taký, že neskončí, pokiaľ neobsadí hlavné mesto.  Západ by mohol stratiť Ukrajinu ako štát. Nemá na tom záujem.

Dmitri Simes: Je mi ťažké nesúhlasiť s takou vojenskou autoritou ako je generál Bužinskij. Navyše sa pohybuje priamo v ruskom armádnom prostredí. Keď sa pozerám na americký prístup k celej tejto situácii…Pozrime si čo na to povedal ukrajinský prezident. “Neverím, že zo strany Ruska príde k eskalácii konfliktu…”Myslím si, že ak v Kyjeve to budú vnímať tak, že najhoršie majú za sebou a môžu byť pokojní, využijú pozornosti NATO a požiadajú o pomoc a o zbrane.

Dmitrij Suslov: Vojenskou a geopolitickou výzvou pre Rusko je to, že Ukrajinu nabrala západný kurz.

Konstantin Zatulin: Tridsať rokov sme zaoberali ukrajinsko-ruskými vzťahmi. Ukrajina si myslí, že so pod krídlami západných sponzorov môže dovoliť všetko. Máme do činenia so štátom, ktorý si neplní svoje záväzky, a môže pokračovať vo vytváraní hrozby. Čo sa udeje, môžeme si len domýšľať.

Dmitrij Suslov: Aké sú očakávania ďalších krokov Západu? Bude počuť výzvy Putina?

Konstantin Remčukov: Nebude! Príčinou toho je to, že nepočúvali. Pred dvomi mesiacmi Putin povedal, že ho zaujíma otázka národnej bezpečnosti Ruska. Začal hovoriť o infraštruktúre NATO a o čase doletu rakiet z Ukrajiny. Posledné dva mesiace a každý deň počúvame, že Rusko čakajú diabolské sankcie a Rusko potrestáme tak, ako ho nikto nepotrestal. Všetko a všetkých vypneme. Hovorí sa o zmene strategickej situácie po roku 1997. Odpovede sú rovnaké. Mne sa zdá, že Rusko a Západ hovoria dvomi rozdielnymi jazykmi. Hovorí sa, že čas doletu rakiet z Charkova je päť minút. Odpoveď je, že nebudeme vám certifikovať plynovod Nord Stream – 2. Očakávanie nie je asi také, že Putin si to vypočuje a povie si “no a čo”. Nech to certifikujú a vykašlem sa na možnosť hrozby.

Dmitrij Suslov: Ukrajina poskytla svoje územie ako základňu pre hypotetický budúci útok na Rusko.

Vadim Karasev: Reakcia Ukrajiny nie je jednoznačná. Sú príznaky diplomatického víťazstva. Kyjev v diplomacii vyhral nad Moskvou.  Ruská federácia ale legalizovala svoju pozíciu. Ďalšie diplomatické rokovania závisia od Západu.

Dmitri Simes: Je to prvý krok Putina. V Bielorusku zostáva armáda Ruskej federácie.

Vadim Karasev: V Kyjeve tiež badať uvoľnenie. Všetko bude závisieť od Západu. Nie náhodou sa veľvyslanectvá premiestnili do Ľvova. V Ukrajine sú kruhy, ktoré by chcel obnoviť jadrový potenciál.

Konstantin Remčukov: Zelenskyj má na hodinkách o päť minút dvanásť.

Dmitrij Suslov: Aké vážne podľa vás pokročili debaty o obnove ukrajinského jadrového programu?

Jevgenij Bužinskij: Podmienkou USA pri uznaní nezávislosti Ukrajiny, Bieloruska a Kazachstanu bolo to, aby sa zbavili jadrových zbraní. Ukrajina nikdy nebolo jadrovou veľmocou. Na území Ukrajiny boli vojská strategického určenia. Bolo tam jadrové letectvo, strategické jadrové zdrane. Celý systém riadenia jadrovým arzenálom bol v Moskve.