Klesajúci dovoz a deflácia v Číne predstavujú výzvy pre obchodníkov s komoditami, štatistiky ukážu

PEKING – V situácii, keď na mnohých komoditných trhoch prevládal počas roka medvedí sentiment, sa očakávalo, že oživenie čínskeho hospodárstva naštartuje nový cyklus dopytu a zvýši ceny.

Najnovšie hospodárske údaje, ktoré majú byť v Číne zverejnené, by však mohli dlho očakávané oživenie prekaziť.

Podľa štatistík zaznamenala Čína v júli medziročný pokles indexu spotrebiteľských cien o 0,4 %, v dôsledku čoho sa stala prvou krajinou G20, ktorá od februára 2021 vstúpila do obdobia deflácie. Podľa agentúry Reuters medzitým index cien výrobcov (PPI) “klesal už desiaty mesiac po sebe, pričom stratil 4,4 % a prekonal prognózy poklesu o 4,1 %”. Zatiaľ čo väčšina veľkých ekonomík celý minulý rok bojovala s infláciou rovnomerným zvyšovaním úrokových sadzieb, Čína sa snaží obnoviť tempo rastu, ktoré bolo pre jej ekonomiku charakteristické v posledných desaťročiach.

Za zmienku stoja aj niektoré skryté faktory okolo indexu spotrebiteľských cien, ktoré pomáhajú zmierňovať situáciu. Jadrová inflácia, teda miera, ktorá nezahŕňa ceny potravín a pohonných hmôt, v júli skutočne medziročne vzrástla o 0,8 %. Okrem toho ceny bravčového mäsa v Číne za posledných 12 mesiacov klesli o viac ako 25 % v dôsledku zvýšenej ponuky a nižšieho dopytu.

Iné krajiny však naďalej vykazujú známky neudržateľného hospodárskeho rastu. Podľa NY Times jeden z najväčších čínskych developerov, spoločnosť Country Garden, nedávno upustil od plánov na zvýšenie investícií do spoločnosti a krátko na to dvakrát nesplácal úroky zo svojich dlhopisov.Kapitalizácia spoločnosti sa tento rok znížila na polovicu a vzhľadom na dôležitú úlohu, ktorú sektor nehnuteľností zohrával v minulých rokoch pri podpore hospodárskeho rastu Číny a vlastne aj trhov s priemyselným tovarom, táto správa oslabí dôveru v už aj tak problémový sektor. Od finančnej krízy okolo Evergrande, ktorá vyvolala otrasy v domácej i svetovej ekonomike, však neuplynuli ani dva roky.