NYSE zistila príčinu utorkovej technickej poruchy

NEW YORK – Správa hovorí, že porucha NYSE súvisí so zamestnancom, ktorý nechal zapnutý záložný systém

V správe sa uvádza, že chyba na Newyorskej burze cenných papierov (NYSE), ktorá viedla k prudkým výkyvom cien akcií viac ako 250 spoločností, súvisela so zamestnancom, ktorý nechal zapnutý záložný systém.

Newyorská burza v utorok na 15 minút pozastavila obchodovanie s niekoľkými akciami po tom, čo technická chyba spôsobila, že burza neuskutočnila “otváracie aukcie” pre dotknuté akcie, čo spôsobilo, že niektoré akcie začali neobvykle vysoko alebo nízko.

Akcie spoločností Morgan Stanley a Wells Fargo sa pri otvorení burzy o 9:30 hod. prepadli o 13 %, resp. 15 %, zatiaľ čo akcie spoločnosti Walmart vyskočili o 12 % v dôsledku poruchy, ktorú NYSE pripísala “systémovému problému”.

Príčinou bol podľa správy agentúry Bloomberg zamestnanec záložného centra NYSE na Chermack Road v Chicagu, ktorý riadne nevypol systém obnovy po havárii.

Zdroj oboznámený so záležitosťou pre agentúru Bloomberg uviedol, že chyba zavádzala systém burzy a vynechala úvodnú aukciu, pričom úvodnú výzvu považovala za pokračovanie obchodovania a nestanovila úvodnú cenu.

Zdroje priamo oboznámené so záležitosťou uviedli, že vedenie NYSE sa celé hodiny snažilo vystopovať zdroj chyby, kým si nebolo isté, že sa už nebude opakovať. Snažili sa tiež zistiť, či by tieto obchody mohli byť podľa pravidiel trhu “zjavne chybné”, aby ich bolo možné neskôr zrušiť.

NYSE v súčasnosti vyhodnocuje, koľko bude zlyhanie stáť, a už prijíma žiadosti od niektorých dotknutých spoločností podľa pravidiel burzy, uvádza agentúra Bloomberg.