Kazachstan: Kasym Žomart Tokajev vláda venuje 10 mld. USD podpory v boji s epidémiou koronovírusa

NURSULTAN – Prezident Kazachstanu Kasym Žomart Tokajev na porade kvôli epidémii nariadil vláde a akimatom, čo je názov pre mieste orgány štátnej správy, aby  zabezpečili vyplácanie bonusu vo výške 1 úradného platu lekárom, policajným úradníkom a iným odborníkom zapojeným do boja proti koronavírusu. Celkom Kazachastan má na opatrenia k dispozícii 10 mld. USD.

“Táto kríza bude slúžiť ako prebudenie pre štátny aparát a domáce podniky. Ponaúčenie z nej treba mať na pamäti. Takže okrem operačných opatrení musíme vypracovať a prijať systémové prístupy so zreteľom na život po stabilizácii situácie. V skutočnosti sme na pokraji úplne nového globálneho sveta, v ktorom musí Kazachstan nájsť svoje správne miesto, “povedal prezident kazachstanu.

Poznamenal, že zdôrazňuje, že napriek zložitosti situácie nie je ani zďaleka katastrofická. Krajina má podľa neho  všetky príležitosti a rezervy.

“Hlavná vec je, že sme sa začali včas pripravovať na najnepriaznivejší scenár a pochopili, čo treba urobiť. Celkový balík protikrízových opatrení, s výnimkou daňových preferencií a podpory na miestnej úrovni, bude predstavovať 4,4 miliary miestnej meny tenge, čo je 10 miliárd dolárov (USD), “povedal Kasym Žomart Tokajev. Poznamenal, že ak sa tieto prostriedky správne použijú, Kazachstan bude víťazom v boji s koronovísurom.

Prvý prezident Kazachstanu, Nursultan Nazarbajev, označil situáciu s rozšírením koronavírusu na svete a kolaps na svetových trhoch za „ideálnu búrku“ a vyjadril plnú podporu krokom prezidenta Kassym-Zhomarta Tokajeva na boj proti týmto hrozbám.