Kazachstan: prezident vymenil viacerých ministrov

ASTANA – Prezident Kazachstanu pán Kassym-Žomart Tokajev v stredu podpísal dekrét o vymenovaní viacerých ministrov a členov vlády.

Text príslušnej vyhlášky je zverejnený na webovom sídle hlavy štátu.

Prezident Kazachstanu teda naznačil vymenovanie pána Galymžana Koišybajeva za podpredsedu vlády – vedúceho vládneho šaparátu republiky. Pán Koišybajev (54) v minulosti pôsobil ako vedúci kancelárie predsedu vlády. Tokajev 2. januára tohto roku podpísal dekrét, podľa ktorého sa úrad premiéra pretransformoval na vládny aparát.

Okrem toho prezident Kazachstanu odvolal Seriachaliho Brekeševa, ministra ekológie, geológie a prírodných zdrojov, ktorý túto funkciu zastával od septembra 2021. Tokajev vymenoval na jeho miesto Zulfiju Suleimenovú. Predtým bola námestníčkou ministra pre ekológiu a prírodné zdroje republiky.

Prezidentským dekrétom bol Kairbek Uskenbajev tiež uvoľnený z funkcie ministra priemyslu a rozvoja infraštruktúry Kazašskej republiky, ktorú zastával od januára 2022. Namiesto toho Tokajev vymenoval Marata Karabaeva. Predtým bol zástupcom šéfa ministerstva.

Gani Beisembaev bol vymenovaný za ministra školstva Kazachstanu. Nahradil svojho predchodcu Aschata  Aimagambetova, ktorý viedol oddelenie ministertva od júna 2022.

Tokajev vymenoval do funkcie ministra kultúry a športu Aschata Oralova, ktorý až do svojho súčasného vymenovania pôsobil ako výkonný tajomník politickej strany Amanat (predtým Nur Otan). Pán Aschat Oralov nahradil exministra pána Daurena Abaeva, ktorý viedol rezort od januára 2022.

Novým kazašským ministrom spravodlivosti sa stal 43-ročný Azamat Yeskaraev, ktorý v minulosti pôsobil ako vedúci právneho oddelenia v kancelárii predsedu vlády. Bývalý minister spravodlivosti Kanat Musin bol odvolaný 30. decembra 2022. V ten istý deň sa Musin pripojil k Ústavnému súdu Kazachstanu.

default