Katedra hospodárskej politiky Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity elektro-bicykluje
BRATISLAVA – Richard Kališ v spolupráci s autormi z Masarykovej univerzity skúmali trh so zdieľanými bicyklami.
Richard Kališ pôsobí na Katedre hospodárskej politiky Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity.
Keď na trh v roku 2018 vstupoval Slovnaft bajk s 90 dokovacími stanicami a 750 bicyklami do veľkej miery sa jednalo o PR a marketingovú kampaň rafinérie. Odvtedy na trh pribudli ružové Rekoly, pričom ceny oboch poskytovateľov niekoľko-krát klesli a pribudlo množstvo infraštruktúry na oboch stranách. Aj toto bola motivácia pre skúmanie trhu zdieľaných bicyklov.
Ako ale funguje trh so zdieľanými bicyklami? Je lepšie podporovať sieťové efekty jedinej spoločnosti, alebo umožniť vstup na trh? Aké benefity prináša konkurencia pre užívateľov?
Tieto otázky si autori kladú v publikácii Entry and competition in the European bike-sharing industry publikovanej v Transport Policy (WoS: Q1, ABDC Journal list :A).
Aké sú výsledky?
Na základe rozsiahleho súboru údajov o počtoch poskytovateľov služby zdieľaných bicyklov, ich type (teda či sú napríklad voľne stojacie alebo s parkovacími stanicami, respektíve elektrické) v Európskych mestách a metropolách autori skúmali fungovanie trhu so zdieľanými bicyklami.
Veľkosť miest je pritom v tomto prípade kľúčová informácia. Práve z nej možno nepriamo odhadnúť predpokladané zmeny v ziskoch, nákladoch alebo stupni diferenciácie služieb. Teda faktoroch inak ťažko pozorovateľných. Pre detailné rozlíšenie autori využili dodatočné údaje na úrovni firiem o kapacite a type poskytovaných služieb.
Podľa autorov výsledky naznačujú, že nelineárny nárast veľkosti trhu s počtom poskytovateľov na trhu je s najväčšou pravdepodobnosťou spojený so zvyšujúcou sa intenzitou konkurencie a novými formami ponúkaných služieb, t. j. diferenciáciou produktov. Naopak, v článku nenašli dôkazy o tom, že by noví účastníci vstupovali na trh s podstatne väčšími kapacitami na obyvateľa v porovnaní s už-existujúcimi firmami.
Vstup do odvetvia zdieľania bicyklov s najväčšou pravdepodobnosťou prináša prospech spotrebiteľom najmä prostredníctvom rozšírenia trhu (vstupom iných – diferencovaných – služieb) a dodatočne tlačí na potenciálny pokles zisku.