Katarský štátny investičný fond by sa mohol za 5 rokov zdvojnásobiť na 1 bil. USD predajom LNG

Katarský štátny investičný fond Qatar Investment Authority (QIA) sa vďaka výnosom z predaja LNG môže za päť rokov zdvojnásobiť na 1 bilión dolárov.

Povedal to šéf QIA Mohammed al-Sowaidi pre Financial Times.

Katar, jeden z popredných svetových exportérov LNG a jedna z najbohatších krajín na obyvateľa, investoval takmer 30 miliárd dolárov do rozšírenia výrobnej kapacity v plynovom poli North Field na 126 miliónov ton do roku 2027 zo 77 miliónov ton ročne.

Katar (arabsky قطر), dlhý tvar Katarský štát (arabsky. دولة قطر – Dawla Katar ), je emirát ležiaci na Arabskom polostrove v juhozápadnej Ázii. Na juhu hraničí so Saudskou Arábiou (60), zvyšok emirátu obklopuje Perzský záliv.

Štátna QatarEnergy vo februári oznámila plány na ďalšiu expanziu, ktorá by mala do konca dekády zvýšiť výrobnú kapacitu o takmer 85 % zo súčasných úrovní.

Ďalších 16-18 miliónov ton LNG bude musieť ročne dodať na trh Golden Pass, americký spoločný podnik QatarEnergy a ExxonMobil, ktorý začne svoju činnosť koncom budúceho roka.

Medzinárodný menový fond pred dvoma rokmi odhadol rast reálneho HDP Kataru do roku 2027 v dôsledku rozšírenia kapacity v North Field na 5,7 %.

QIA bude hlavným príjemcom výnosov z predaja LNG. V rámci prípravy na významné príjmy od roku 2018 viac ako zdvojnásobil počet zamestnancov na viac ako 700 ľudí.

Podľa al-Sowaidiho bude počet zamestnancov naďalej rásť. Fond zároveň plánuje častejšie investovať a objem transakcií bude väčší. “Musíme investovať kapitál agresívnejšie a nájsť možnosti, kde môžeme získať výnosy nad vnímané riziko,” povedal.

Spomedzi trhov je spoločnosť QIA optimistická, pokiaľ ide o vyhliadky pre USA, kde za posledných desať rokov výrazne zvýšila investície, ako aj pre Spojené kráľovstvo a Áziu. Spomedzi sektorov sa fond zameral na technológie, umelú inteligenciu (AI), zdravotníctvo, nehnuteľnosti a infraštruktúru.

Vrcholový manažér sa zároveň obáva obchodných vojen a inflačných rizík za Donalda Trumpa.

„Jedným z možných rizík pri postupe amerického vedenia je potenciálny tlak na infláciu,“ domnieva sa al-Sowaidi: „Keď sa pozrieme na deglobalizáciu sveta, rekonfiguráciu dodávateľských reťazcov, ide o globálny fenomén je najväčším nepriateľom ekonomík, preto to veľmi pozorne sledujeme.

Podľa neho sa mení aj charakter obchodných vojen, ktoré sa dotýkajú nielen tovarov, ale aj služieb, najmä v IT sektore.

QIA zároveň zvyšuje investície v Číne a hľadá príležitosti pre nové investície v tejto krajine, „rešpektujúc zákony“, poznamenáva šéf fondu. QIA sa snaží nedotýkať sa „citlivých technologických oblastí, kde by potenciálne mohli nastať problémy s globálnymi regulátormi,“ dodal.

„Analyzovali sme oblasti, o ktorých si myslíme, že by mohli nastať potenciálne problémy s USA alebo Európou, a pokúsili sme sa znížiť podiel týchto investícií,“ vysvetlil al-Sowaidi „Významný podiel našich investícií je v Ázii a zvyšujeme ho Skvelé príležitosti vidíme vo východnej Ázii – napríklad v Japonsku a Južnej Kórei.“

Na otázku, či prebehli rozhovory s Elonom Muskom a generálnym riaditeľom OpenAI Samom Altmanom, odpovedal: „S každým sme veľmi aktívni. Predtým bolo oznámené, že Musk a Altman sa pokúšali prilákať finančné prostriedky na projekty AI zo suverénnych investičných fondov z krajín Perzského zálivu.

QIA zostáva investorom v mnohých Muskových projektoch, povedal al-Sowaidi.

Do portfólia katarského fondu patria aj investície do londýnskeho obchodného domu Harrods, letiska Heathrow, nemeckej automobilky Volkswagen a španielskej energetickej spoločnosti Iberdrola.

Zároveň sa QIA neplánuje stať väčšinovým akcionárom ani prevádzkovateľom portfóliových spoločností, poznamenáva jej šéf.