Kanada neposkytne Európe pomoc s plynom v zime

OTAVA – Kanada nie je schopná poskytnúť Európe významnú podporu dodávkami plynu v krátkodobom horizonte, povedal premiér Justin Trudeau v rozhovore s novinármi.

“Aby som bol úprimný, v krátkodobom horizonte nemôžeme urobiť veľa, aby sme pomohli s nadchádzajúcimi zimnými ťažkosťami,” povedal Trudeau.

Nešpecifikoval, s akým druhom pomoci z Kanady môžu európski spotrebitelia skutočne počítať, poznamenal však, že o tejto otázke plánuje diskutovať na stretnutí s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom. Šéf nemeckej vlády je v nedeľu na návšteve Kanady.

“Plánujeme venovať významnú časť našich diskusií s kancelárkou krátkodobým výzvam (Európy) a tomu, čo a kde môžeme urobiť,” povedal Trudeau.

Futures na plyn v Európe v piatok večer prvýkrát od marca vyskočili nad 2 700 dolárov za tisíc kubických metrov. Európsky trh čelí kolapsu plynu. Odborníci to pripisujú obmedzeným dodávkam od hlavných dodávateľov, nízkej obsadenosti podzemných zásobníkov plynu (PZP) v Európe a silnému dopytu po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) v Ázii.