Predstavujeme Kamenec Podoľskij – významné historické mesto na Ukrajine
KAMENEC PODOĽSKIJ- Mesto Kamenec Podoľskij vznilo v jedenástom storočí na území niekdajšieho Haličsko-Volynského kniežatstva. Pôvodne sa volalo Kamienec.
Haličsko-volynské kniežatstvo od roku 1253 kráľovstvo; latinsky. Regnum Galiciae et Lodomeriae alebo Regnum Russiae bol historický štátny útvar, únia dvoch kniežatstiev existujúca v rokoch 1199 – 1253.
Dnes na jeho území žijú Ukrajinci, Rusi, Poliaci, Židia a potomkovia Arménov, ktorí sa zmiešali s miestnym obyvateľstvom.
Mesto je v Chmeľnickom kraji na Ukrajine. Je administratívny centrom Kamenecpodľského okresu, jedno z hlavných centier historického regiónu Podolie.
V roku 1362 bol Kamenets ovládol litovský princ Olgerdom, aby získal vplyv na ruské krajiny. Uvedomujúc si výhody geografickej polohy mesta, Litovčania začali mesto opevňovať kamenným opevnením. Odvtedy sa v meste skonsolidovali tri komunity, ruská podľa práva na dedičstvo, litovsko-poľská podľa práva moci a arménska podľa práva na výstavbu mesta. Každý si užíval svoju kultúru a právo na samosprávu. A v roku 1374 litovské kniežatá Koriatoviči, zakladatelia pevnosti a Olgerdovi synovci, vyhlásili magdeburské právo, mesto sa stalo centrom Podolia a bolo oslobodené od daní. Spomína sa v kronike „Zoznam ruských miest ďaleko a blízko“ z konca štrnásteho storočia. Od roku 1393 mesto niekoľkokrát prešlo z rúk Litovcov do rúk Poliakov a naopak. V roku 1463 bol Kamenec Podoľskij vyhlásený za kráľovské mesto Poľska. V rokoch 1434-1793 bolo centrom Podolského vojvodstva ako súčasť Malopoľskej gubernie.
Stredoveká mapa mesta Kamenec Podoľskij.
Brána Štefana Báthoryho, súčasť komplexu starého opevnenia starej časti mesta je pevnostné mesto, stojace na kamennej plošine s vysokými rímsami v slučke rieky, most strážený obrovskou obrannou vonkajšou citadelou s útesmi, tvoriacimi s mestom jeden obranný komplex. Mesto zohralo významnú úlohu ako štít pri záchrane Európy pred mongolsko-tatárskymi nájazdmi. V celej svojej histórii sa ani jednej armáde nepodarilo dobyť pevnosť v boji, moc sa zmenila iba pomocou banálneho podvodu a vojenskej sabotáže. V stredoveku bol Kamenec veľkým remeselníckym a obchodným centrom, porovnateľný s Ľvovom a Kyjevom. V roku 1672 bolo Podolie obsadené a mesto prešlo dlhým obliehaním a v dôsledku podpísania Buchačského mieru sa vzdalo tristotisícovej tureckej armáde Osmanskej ríše a kozákom hajtmana Dorošenka, ktorí sa k nim pridali. Kostoly a kostoly v meste sa zmenili na mešity, chlapci boli vybraní za janičiarov a civilisti boli čiastočne vyvraždená, čiastočne zajatí do otroctva. Takéto spojenectvo vyvolalo rozhorčenie ľudí a nespokojnosť kozákov na ľavom brehu Ukrajiny.
Most v meste Kamenec Podoľskij.
V tom čase Turci v Kamenci vylepšili most spájajúci mesto s citadelou, oblúkové kamenné podpery rozšírili, most nadobudol podobu šije medzi náhornou plošinou. Stále stojí a je známy ako Turecký most.
V roku 1682 Poľsko porušilo mierovú zmluvu s Osmanmi. K tejto koalícii proti Osmanskej ríši sa postupne pridali Benátky a Rusko. V nasledujúcich rokoch utrpeli osmanské armády porážky na rôznych frontoch. Poliaci, ktorí dobyli krajiny Moldavska, dokázali odrezať Kamenec Podoľskij od osmanských území v roku 1699, po podpísaní Karlovskej mierovej zmluvy, bolo mesto urýchlene vrátené Rzeczpospolity.
V roku 1793, po druhom rozdelení Rzeczpospolity, spolu s celou pravobrežnou Ukrajinou prešla do Ruskej ríše (v rokoch 1795-1797 – centrum podolského gubernátora, v rokoch 1797-1917 – v provincii Podolsk).
Komerčná banka z čias Ruského impéria.
V rokoch 1918-1921 bolo hlavným centrom a miestom formovania vojsk a rozmiestnenia vojenského vedenia Ukrajinskej ľudovej republiky, poslednej bašty vojsk Simona Petljuru, kým mesto neobsadili boľševici.
Za sovietskej nadvlády sa z mesta stalo veľké priemyselné centrum.
V roku 1918 tu vznikla národná univerzita. Hlavnou turistickou atrakciou mesta je Starý hrad.
Náhrobný kameň na židovskom cintoríne v meste Kamenec Podoľskij.
Fotografie: www.finacnenoviny.com