Kameň mudrcov úspechu komerčných filmov

Vedci odhalili šesť vzorcov, ktoré stoja za komerčným úspechom filmov. Napísal o tom denník Daily Mail. Výskumníci analyzovali 6147 scenárov a zistili, že najdôležitejší” je emocionálny oblúk “ktorý prináša najväčší finančný úspech – takzvaný model Muž v priepasti.

Ide o kombináciu depresie a prudkého vzletu. Podľa vedcov je priemerný rozpočet filmu, ktorý používajú túto techniku ​​- 40,5 miliónov dolárov, zatiaľ čo jeho príjmy. – v priemere 54,9 miliónov $ “V publikácii sa uvádza, že princíp “Muž v priepasti” použil napríklad vo filme krstný otec.

“Výskumníci hovoria, že toto” oblúk emócií “je úspešný, pretože nevyhnutne negeneruje najviac” obľúbených “akcii, ale preto, že vytvára to o čom sa najviac diskutuje. Štúdiu viedla Hanna Pogrebna, profesorka na Birminghamskej univerzite. Analyzovaným materiálom boli filmové scenáre, rovnako ako informácie o každom filme z hľadiska tržieb v krajine, kde bol prvýkrát v distribúcii. “Každý skript bol rozdelený do fráz a vypočítavala emocionálnu hodnotu každej frázy – od”.

Získali šesť  štandardných profilov: 1. “Od nešťastia k šťastiu” – “kontinuálny vzostup k radosti” ; 2. “Od šťastia k nešťastiu” – “trvalý pokles k sklamaniu” (“Psycho”); 3. “Muž v priepasti” – “skľúčenosť a potom vzlet ( “Krstný otec”);  4.”Ikar” vzostup a potom zúfalstvo “(Mary Poppins”); 5. “Popoluška” – “vzostup-zúfalstvo-vzostup” (Rushmore akadémia); 6. “Oidipus” – “zúfalstvo-vzostup-zúfalstvo” (“Všetko o mojej matke”). Ale profesorka Pogrebna uisťuje: “Starostlivo vybraná kombinácia vzoru rozpočtu s žánrom môže zabezpečiť finančný úspech filmu s akoukoľvek emocionálne profilom,” – hovorí.