Jurij Gagarin je prvým kozmonautom na svete
MOSKVA – Medzinárodný deň kozmonautiky, sa oslavuje každý rok 12. apríla. Od roku 1962 sa tento deň oslavuje ako Deň kozmonautiky v Rusku a niektorých ďalších krajín bývalého Zväzu sovietskych socialistických krajín (ZSSR). V roku 2011 bol 12. apríl vyhlásený ako medzinárodný deň, na oslavu začiatku vesmírnej éry pre ľudstvo.
Prvý pilotovaný let do vesmíru uskutočnil 12. apríla 1961 ruský kozmonaut Jurij Gagarin. V tento deň pri štarte kozmickej lodie vyslovil známe slovo: Pojechali! (Pocestujeme!)
Jurij Gagarin obkrúžil Zem za 1 hodinu a 48 minút na palube kozmickej lode Vostok 1. Gagarinov let otvoril novú éru v histórii prieskumu vesmíru a prvý kozmonaut sa stal slávnou postavou na celom svete. Hlavné noviny po celom svete publikovali jeho biografiu a podrobnosti o jeho letu. Neskôr bol menovaný Hrdinom Sovietskeho zväzu.
Hlavným konštruktérom komickej lode Vostok 1 bol Sergej Pavlovič Korolev (1907 – 1966). V roku 1938 sa stal obeťou Stalinových čistiek. Príčinou bolo to, že inštitút, v ktorom pracoval, viedol maršal Tuchačevskij, ktorého obvinili z protištátnej činnosti a Koroľova ako jedného z nestraníckych zamestnancov onedlho 22. júna 1938 zatkli. Pri výsluchu mu jeden z vyšetrovateľov NKVD zlomil čeľusť. Vzhľadom na to, že zranenie mu ešte niekoľko dní nikto neošetril, trpel pri otvorení úst ešte dlho veľkými bolesťami, veľmi rýchlo si preto odvykol usmievať sa. Je iróniou, že toto zranenie v neskoršom období zapríčinilo zhoršenie jeho zdravotného stavu a napokon viedlo k jeho smrti. Po šiestich mesiacoch sa dosal z Gulagu do moskovského väzenia. Pomohol mu letecký konštruktér Andrej Tupolovev. Pripomína si to internetová stránka Pamätáme si Gulag.